Start - Aktualności - Doktorantka Politechniki Śląskiej wzięła udział w badaniach, które stały się częścią misji Ax-4

Doktorantka Politechniki Śląskiej wzięła udział w badaniach, które stały się częścią misji Ax-4
Mgr inż. arch. Wiktoria Dziaduła, doktorantka z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, uczestniczyła w pracach zespołu ekspertów w NASA Kennedy na Florydzie. Eksperyment Space Volcanic Algae od Extremo Technologies wyruszył na pokładzie misji kosmicznej Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Space Volcanic Algae to eksperyment Extremo Technologies, który dotyczy testowania ekstremofilnych mikroglonów w warunkach mikrograwitacji. Badane organizmy, odporne na warunki środowiskowe, mają zdolność produkcji tlenu oraz wartościowych związków bioaktywnych, co czyni je potencjalnym komponentem przyszłych systemów podtrzymywania życia w habitatach kosmicznych. Celem badań jest przetestowanie możliwości wykorzystania tych mikroorganizmów w zamkniętych ekosystemach kosmicznych oraz w zrównoważonych systemach architektury na Ziemi.
- Cała praca nad eksperymentem trwa już ponad 1,5 roku – opowiada Wiktoria Dziaduła. - To były przygotowania, badania, konstruowanie eksperymentu w ramach misji IGNIS - pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczna i Europejska Agencję Kosmiczną. Oczywiście start rakiety 25 czerwca był kluczowym momentem, aby eksperyment znalazł się na orbicie pod okiem dr Slawosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Jednak to nie koniec, bo po powrocie z orbity organizujemy analogiczny eksperyment porównywalny w naszym laboratorium Extremo Technologies.

Projekt nawiązuje bezpośrednio do tematyki pracy doktorskiej Wiktorii Dziaduły, zatytułowanej: „Architecture in Extreme Conditions: The Problem of Self-Sufficiency in Space Architecture and Its Impact on Sustainable Development”, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa, prof. PŚ. Praca eksploruje architekturę w warunkach ekstremalnych oraz możliwości adaptacji rozwiązań kosmicznych do wyzwań współczesnego budownictwa ekologicznego.
- Udział w tym projekcie był jednym z najważniejszych doświadczeń w dotychczasowej pracy naukowej i zawodowej. Możliwość pracy przy takiej rangi projekcie oraz w tak legendarnym miejscu jak Kennedy Space Center, gdzie przed startem przygotowywaliśmy eksperyment, było niezwykłym przeżyciem, zarówno zawodowo, jak i osobiście. To moment, który utwierdził mnie w przekonaniu, że odwaga w myśleniu, konsekwencja i pasja mogą prowadzić naprawdę daleko – tłumaczy doktorantka naszej Uczelni.
Warto dodać, że Program Badawczy Architektury Kosmicznej utworzony w 2017 roku pod kierunkiem prof. PŚ Klaudiusza Frossa umożliwił doktorantce architektury Wiktorii Dziadule na rozwój kosmicznych pasji i doprowadził do tego wielkiego momentu. W ramach Programu doktorantka uczestniczyła m.in. w analogowych misjach kosmicznych i wizytach studialnych w habitatach kosmicznych w kraju i zagranicą, wystąpiła z referatem na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu, brała udział w Projekcie APA Misja Mars oraz w wielu publikacjach o tematyce kosmicznej.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji eksperymentu i dalszych badań.