Start - Aktualności - Dni Nauki Politechniki Śląskiej – 10-11 kwietnia 2025 r.

Dni Nauki Politechniki Śląskiej – 10-11 kwietnia 2025 r.
Politechnika Śląska zaprasza na kolejną edycję Dni Nauki, które odbędą się 10-11 kwietnia 2025 r. To wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi wybitnych naukowców z kraju i zagranicy, laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz badaczy posiadających status Highly Cited Researcher (HCR). Podczas dwudniowego spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia naukowe, innowacyjne technologie oraz potencjał badawczy Uczelni.
Dni Nauki rozpoczną się 10 kwietnia o godzinie 9:00 inauguracją dwudniowej międzynarodowej konferencji, podczas której uczestnicy – m.in. wybitni naukowcy z zagranicy posiadający status Highly Cited Researcher oraz laureaci grantów ERC – będą dyskutowali o kluczowych i najbardziej aktualnych problemach naukowych oraz tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem i poprawą zdrowia oraz życia mieszkańców. Główne tematy konferencji będą koncentrować się wokół sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) Politechniki Śląskiej:
- POB1 – Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna – panel „Najnowsze generacje technik pomiarowych w genomice i ich wpływy na diagnostykę i planowanie terapii”,
- POB2 – Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych – panel „Etyczne i techniczne wyzwania autonomicznego ruchu drogowego”,
- POB3 – Materiały przyszłości – panel „Materiały elektrodowe: ścieżki przyszłości”,
- POB4 – Inteligentne miasta i mobilność przyszłości – panel „Innowacje w inteligentnych miastach”,
- POB5 – Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 – panel „Cyfrowe bliźniaki w Przemyśle 4.0 – od symulacji do inteligentnego zarządzania”,
- POB6 – Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka – panel „Naturalny wodór: przełom w transformacji energetycznej? Perspektywy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w zakresie geologii, technologii i polityki”.
Konferencję otworzy wykład prof. Luisy F. Cabezy - wybitnej naukowczyni posiadającej aktualny status Highly Cited Researcher, pracującej obecnie na Uniwersytecie w Lleidzie (Universitat de Lleida),w którym kieruje grupą badawczą GREiA, specjalizującej się w magazynowaniu energii cieplnej i efektywności energetycznej budynków.
Adresatami konferencji są zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak również otoczenia społeczno-gospodarczego – samorządy, reprezentanci biznesu i przemysłu oraz organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych prelegentów, gości i panelistów znajdą się pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, autorytety branżowe, a także wybitny specjaliści i badacze z innych uczelni krajowych i zagranicznych.
Konferencja odbędzie się w dniach 10 i 11 kwietnia w godzinach od 9:00 do 15:00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18B. Roboczym językiem konferencji będzie język angielski, natomiast organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język polski.
W celu potwierdzenia swojego uczestnictwa konieczna jest rejestracja, która rozpocznie się 20 marca na stronie Wydarzenia.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Uzupełnieniem Wydarzenia będą pokazy studenckich kół naukowych odbywające się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym podczas dwóch dni Konferencji oraz możliwość odwiedzenia nowoczesnych obiektów oraz kluczowych laboratoriów Politechniki Śląskiej, które 10 i 11 kwietnia w godzinach 12:00–17:30 zostaną udostępnione pracownikom, doktorantom, studentom oraz zaproszonym gościom. Uczestnicy zyskają szansę na poznanie zaawansowanej aparatury badawczej oraz jej potencjalnych zastosowań w realizowanych projektach naukowych. Dodatkowo, dla gości spoza Uczelni przewidziano zwiedzanie kampusu.
Szczegółowa lista udostępnianych do zwiedzania laboratoriów będzie publikowana na stronie z programem Dni Nauki Politechniki Śląskiej.