Na zdjęciu widzimy delegacja chińska z władzami uczelni na terenie kampusu Politechniki Śląskiej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 28.07.2023

Delegacja Hunan University of Humanities, Science and Technology na Politechnice Śląskiej

27 lipca 2023 roku na Politechnice Śląskiej gościła delegacja przedstawicieli Hunan University of Humanities, Science and Technology z Chińskiej Republiki Ludowej. Goście spotkali się z władzami Uczelni a także zwiedzili laboratoria Wydziału Chemicznego.

Głównym celem wizyty było nawiązanie współpracy dydaktycznej pomiędzy uczelnią chińską a Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej.

W skład chińskiej delegacji wchodzili: prof. Chen Zhiguo (Prorektor Uczelni),
prof. Zou Kun (Dziekan Wydziału Edukacji), prof. Tan Fengliang (Dziekan Wydziału Materiałów i Inżynierii Środowiska), Liu Li (Dyrektor Biura Absolwentów), prof. Huang Min (Dyrektor Biura Międzynarodowego). Goście spotkali się z przedstawicielami władz PŚ w składzie:
prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz - prorektor ds. ogólnych,
prof. dr hab. inż. Beata Orlińska – reprezentującą Kolegium Studiów,
dr. inż. Grzegorz Kłapyta - kierownik Działu Współpracy z Zagranicą.

Podczas spotkania obie strony zaprezentowały potencjał swoich uczelni oraz przedyskutowali założenia opracowywanego wspólnego programu dydaktycznego. Rozważono również możliwości rozwoju współpracy w przyszłości.

Po wizycie w Rektoracie goście zostali zaproszeni na Wydział Chemiczny, gdzie spotkali się z dziekanem prof. dr. hab. inż. Krzysztofem Walczakiem. Następnie zwiedzili laboratoria, w których odbywają się zajęcia dla studentów oraz prowadzone są badania naukowe. Delegacja poznała laboratorium inżynierii bioprocesowej, gdzie badania prowadzi dr hab. inż. Katarzyna Szymańska, prof.PŚ, laboratorium katalizy przemysłowej prof. dr hab. inż. Beaty Orlińskiej, czy też nowe laboratoria dydaktyczne dla studentów znajdujące się w budynku Nowej Chemii.

Ponadto goście mieli okazję rozmawiać z przedstawicielem przemysłu, Wojciechem Piotrowskim – przedstawicielem firmy Losentech sp. z o.o., z którą Wydział Chemiczny od wielu lat współpracuje. Zademonstrował on swoją instalację badawczą w skali pół-technicznej znajdującą się w hali technologicznej Wydziału.

Kolejne spotkanie z przedstawicielami Hunan University of Humanities, Science and Technology odbędzie się w Chinach, pod koniec sierpnia tego roku.

Na zdjęciu widzimy delegację chińska z władzami uczelni na tle ceglanego budynku Wydziału Chemii