mini_4 (22)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 28.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

"Debiut naukowy 2024 - Zrównoważony rozwój a Europejski Zielony Ład"

25 października na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej odbyła się 14. edycja projektu „Debiut naukowy 2024 - Zrównoważony rozwój a Europejski Zielony Ład”, zorganizowana przy współpracy biura prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka, Katedrę Stosowanych Nauk Społecznych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Instytut Studiów Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu i Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju. Na konferencji zaprezentowali się młodzi naukowcy z całego kraju.

Konkurs „Debiut naukowy 2024 - Zrównoważony rozwój a Europejski Zielony Ład” był skierowany do młodych naukowców z całego kraju. Nadesłane artykuły naukowe zostały ocenione przez recenzentów. Te, które przeszły pozytywnie oceny zostały zamieszczone w monografii „Zrównoważony rozwój i Europejski Zielony ład dyktatami doskonalenia warsztatu młodego naukowca” pod redakcją Jerzego Buzka, Henryka Kretka i Michała Staniszewskiego.

Podsumowaniem projektu była konferencja z udziałem uczestników i wybitnych gości i inicjatorów przedsięwzięcia.

- Uczestnicząc w konkursie na debiut naukowy w temacie zrównoważonego rozwoju, zabieracie głos w najważniejszej dyskusji, która toczy się na naszym kontynencie. Podejmujecie tematy, które pozwalają znaleźć odpowiedź, jak w miarę bezpiecznie przeprowadzić ten wielki program jakim jest wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu – zwrócił się do uczestników prof. Jerzy Buzek.

- Wszyscy znajdujemy się w bardzo trudnym momencie w historii. W czasach wojny, w czasach trudnych, dodatkowo wyzwania ekologiczne stały się elementem powszechnej dezinformacji. Przed wami, młodymi naukowcami, stoi wyzwanie by wyjaśniać te procesy – dodał dr Borys Budka.

Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej podkreśliła, że to zaszczyt brać udział w takiej inicjatywie.

- Nasz Wydział ogromnie cieszy się, że może być częścią tego projektu i deklaruję chęć kontynuowania tej inicjatywy w kolejnych latach – zapowiedziała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania, która poprowadziła sesję plenarną.

fot. 

mini_6 (27)

W  sesji udział wzięli: Agnieszka Rupniewska (Prezydentka Miasta Zabrze), dr Paweł Strózik (JM Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu), dr Borys Budka (poseł do Parlamentu Europejskiego), prof. Jerzy Buzek (były Premier RP i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a także poseł do Parlamentu Europejskiego), prof. Jadwiga Stolarczyk-Pissaloux (ekspertka w Komisji Europejskiej i profesorka Uniwersytetu de Rouen Normandie).   

Prof.  Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu wyjaśnił korelację między zrównoważonym rozwojem a Europejskim Zielonym Ładem, podkreślając, że „Zielony Ład to wielki plan trwałej, systemowej zmiany w myśleniu o planecie i sposobach wykorzystywania jej zasobów". 

Sesje panelowe moderowali goście i pracownicy WOIZ: prof. Jadwiga Stolarczyk-Pissalouxdr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dr inż. Anna Kochmańska, dr Bartłomiej Knosala, dr Dariusz Krawczyk, dr Henryk A. Kretek, dr inż. Michał Staniszewski oraz doktorantka Politechnikii Śląskiej Joanna Kruszewska (uczestniczka poprzedniej edycji przedmiotowego projektu). Do organizacji włączyli się studenci kierunku "Technologie kognitywne i media społecznościowe". 

W tegorocznej edycji konkursu I. nagroda – dyplom oraz zaproszenie do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowane przez dr. Borysa Budkę trafiła w ręce Sabiny Marii Perykasza z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę pt. Synergia Europejskiego Zielonego Ładu i europejskich programów kosmicznych w realizacji celów klimatycznych UE.

Wyróżnienia otrzymały inż. Julia Chmiel z Politechniki Śląskiej, za pracę pt. Askorbinian tytanylu jako biostymulator roślin spełniający założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz Karolina Sammel z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę pt. Analiza oddziaływania na środowisko portów lotniczych typu hub-and-spoke jako rozwiązania wpisującego się w założenia zrównoważonego rozwoju na przykładzie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Organizatorzy gratulują nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom, którzy nadesłali swoje prace na konkurs, jednocześnie zapraszając na kolejną edycję. 

fot. Andrzej Smogulski

mini_2 (46)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie