Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn siedzących przy stole, podpisujących porozumienie, i jednego mężczyznę, które stoi za ich plecami.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 26.05.2022

Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych – nowe studia podyplomowe

Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych – to nowe studia podyplomowe, które oferuje Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. W tym zakresie współpracować z Uczelnią będą JSW S.A. i ITG KOMAG.

Porozumienie w tej sprawie – między JSW S.A., Politechniką Śląską a ITG KOMAG – podpisano 20 maja br. Jego celami są: chęć promowania i rozwijania współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa pomiędzy nauką a biznesem, współpraca w zakresie realizacji innowacyjnych projektów i programów badawczych, a także upowszechniania ich rezultatów.

Jednym z punktów współpracy jest utworzenie studiów podyplomowych: Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych.

– Uruchamiane przez nas studia podyplomowe: Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych są zgodne z misją Politechniki Śląskiej i mają na celu rozwój kadr na najwyższym poziomie. Będą to pierwsze studia swoim zakresem obejmujące nie tylko IT, ale również OT oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa. Już dziś planujemy również wdrożyć realizację projektów inżynierskich, które mają wspierać rozwiązania w zakresie zagadnień technicznych oraz organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem w obszarze cyberbezpieczeństwa JSW S.A. – powiedział dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa.

Sygnatariusze porozumienia mają również zamiar współpracować w zakresie przygotowania wytycznych oceny oraz badania cyberbezpieczeństwa produktów oraz usług. Współpraca ma owocować wypracowaniem rekomendacji konfiguracji urządzeń, oprogramowania oraz usług, a także aktywnym prowadzeniem szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Porozumienie podpisali: dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa, prezes JSW S.A. Tomasz Cudny, dyrektor ITG KOMAG dr hab. inż. Dariusz Prostański. Przy podpisaniu obecny był wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.