chiński nowy rok
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 07.02.2024

Chiński Nowy Rok  

Kończy się Rok Drewnianego Królika, zaczyna Drewnianego Smoka – w Chinach trwają huczne obchody Nowego Roku. To najważniejsze święto w kalendarzu, zwane także Świętem Wiosny. Z tej okazji nauczyciele i studenci z Chin studiujący na Politechnice Śląskiej w ramach współpracy z Uniwersytetem Yanshan, zaprosili polskich przyjaciół do wspólnego świętowania.  

Chiński rok opiera się na kalendarzu księżycowym i w odróżnieniu od kalendarza słonecznego nie trwa 365 lub 366 dni. Data chińskiego Nowego Roku jest ruchoma, wypada pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego, jest liczona od drugiego nowiu księżyca po zimowym przesileniu Słońca. W tym roku wypada 10 lutego - wówczas rozpocznie się Rok Smoka, który potrwa do 28 stycznia 2025 roku.  

– Właściwie to świętujemy przez cały miesiąc! Dziś, to jest 5 lutego, według kalendarza księżycowego wypada drugi dzień wiosny. Świętujemy z naszymi przyjaciółmi z Polski i z zaproszonymi gośćmi, chcemy ich także zaznajomić z naszą kulturą – powiedziała Bingyu Hu, opiekunka studentów Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan. – Ja chciałabym się podzielić naszą muzyką, zaprezentować tradycyjne instrumenty chińskie, sztukę kaligrafii i wycinania.  

miniatura_4

Goście z Polski i Chin spotkali się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej i wybrali wspólnie w międzykulturową podróż. Były występy artystyczne, ciekawostki o 12 tajemniczych chińskich znakach zodiaku i o podziale roku na 24 terminy słoneczne, a także relacje pracowników Politechniki Śląskiej, którzy mieli okazję odwiedzić Państwo Środka i prowadzić tam zajęcia. Chętni mogli spróbować swoich sił w kaligrafii albo w wymowie chińskich zwrotów związanych ze świętem, co wcale nie było proste, ale rozluźniło atmosferę.  

chiński nowy rok

 – Cieszę, się, że Polacy są tak przyjaźnie nastawieni, przez co czuję się tu niczym w drugim domu –powiedziała Lan Chun Zhong z Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan. – Zachęcamy wszystkich, by świętowali z nami, a przy okazji dowiedzieli się nieco więcej na temat Chin. Niektóre punkty są styczne – Nowy Rok to rodzinne święto, tak samo jak w krajach europejskich Boże Narodzenie, spotykamy się przy stole, jemy chińskie pierogi, spędzamy czas z rodziną. 

– Nasza kuchnia jest bardzo bogata, bo Chiny to ogromny kraj – dodała Jinyi Li, studentka Politechniki Śląskiej, która na spotkaniu opowiadała o chińskiej kuchni. – Na południu, gdzie produkuje się ryż, dominują potrawy z ryżem , z kolei na północy je się pierogi jiaozi, jak w Polsce, ale zawsze wytrawne, nigdy z owocami, to u nas niespotykane. Trochę tęsknimy za naszymi smakami, dlatego czasem gotujemy wspólnie w akademiku, by poczuć się nieco jak w domu – dodała studentka.  

chiński nowy rok

Na Politechnice Śląskiej studiuje około 170 osób z Chin. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że tego typu inicjatywy są potrzebne dla całej społeczności akademickiej.  

– Jestem zauroczony tym co widziałem, czułem się trochę momentami jakbym był na uczelni artystycznej, a nie technicznej – tak opisywał swoje wrażenia dr inż. Rafał Setlak, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Elektrycznego. – Bardzo ciekawie pokazali swoją kulturę, na przykład sposób podziału roku na zupełnie inne okresy niż w kulturze zachodniej, to wszystko coraz bardziej integruje nas z naszymi studentami z Chin. 

Chiński Nowy Rok wiąże się także z określoną estetyką. W Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej dominowała czerwień, na spotkaniu obowiązywał dress code: czerwony strój lub czerwone akcesoria.  

– Dawno temu w Chinach czerwony oznaczał coś luksusowego, odświętnego. Poza tym ten kolor rzuca się w oczy, sprawia, że czujemy się szczęśliwi – wyjaśniał Binyong Yuan z Europejskiego Instytutu Uniwersytetu Yanshan. – Chińczycy są bardzo uduchowieni, czerwień według starożytnych legend chroni przed złem, a także symbolizuje naszą gościnność.  

Tegoroczny Spring Festival został współorganizowany przez Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan i Welcome Point Politechniki Śląskiej. 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie