ROW2.0-tlo
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 13.02.2025     Aktualizacja: 14.02.2025

Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku nabiera tempa 

Wszystkie formalności dopięte - w lutym została podpisana umowa pomiędzy województwem śląskim a Politechniką Śląską na realizację projektu „Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku”. Wartość projektu to ponad 27 milionów złotych.  

Podstawowym celem projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w regionie, zgodnie z celami Unii Europejskiej w dziedzinie energii i klimatu. Działalność oraz wyniki prac badawczych nad technologiami OZE oraz wodorem generowanych przez Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku będą miały istotne znaczenie dla całego regionu.  

Badania nad określonymi zagadnieniami produkcji, magazynowania i wykorzystania na skalę przemysłową taniej, zeroemisyjnej energii z OZE, w tym także „zielonego wodoru” mają kluczowe znaczenie dla określania możliwych ścieżek skutecznej transformacji gospodarki opartej obecnie w zdecydowanej większości na energii pochodzącej z paliw kopalnych.  

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, a zastępcą dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ, dyrektor Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. Działalność Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych oprze się na czterech filarach:  

  • Laboratorium Technologii Wodorowych 
  • Laboratorium Eko - Dom Energia  
  • Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych  
  • Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych 

– Władze Rybnika zadeklarowały współpracę z naszym centrum badawczym podczas ubiegłorocznego spotkania, które odbyło się w ramach Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej w rybnickim kampusie, szczególnie w zakresie działalności Laboratorium Technologii Wodorowych oraz Eko-Dom Energia – mówi prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz.  

– Współpraca z samorządem rybnickim układa się modelowo w wielu obszarach, w ramach Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych Politechnika Śląska uzyska od miasta działkę budowlaną pod budowę Laboratorium Eko-Dom Energia – dodaje dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ. 

Kierownikami poszczególnych laboratoriów są odpowiednio: prof. PŚ. Leszek Remiorz , prof. PŚ. Jan Kaczmarczyk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, prof. dr hab. inż. Damian Grzechca  z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz dr inż. Aldona  Rosner z Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.   

  

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie