JMR przecina wstęgę podczas otwarcia CAS
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 24.04.2023

Centrum Aktywności Studenckiej powstało w katowickim kampusie Politechniki Śląskiej

Unikatowa aparatura, najnowsze oprogramowanie, pełen zestaw elektronarzędzi – słowem wszystko, co jest niezbędne, by najśmielsze pomysły studentów wcielić w życie. Centrum Aktywności Studenckiej w Katowicach to nowoczesna przestrzeń, w której młodzi naukowcy będą mogli twórczo się rozwijać.

Hala technologiczna w budynku przy ul. Krasińskiego 8 oraz sąsiadujące pomieszczenia stały się nową przestrzenią warsztatowo-technologiczno-laboratoryjną. Będą tu realizowane projekty kół naukowych oraz w ramach kształcenia Project Based Learning. Wyposażenie CAS pozwala realizować autorskie pomysły inżynierskie, realizowane także poza zajęciami.

– W CAS znajdują się m.in. nowoczesna wypalarka plazmowa sterowana numerycznie, tokarka i elektrodrążarka CNC, system do skanowania i drukowania 3D, zestaw pieców do obróbki cieplej, topienia i odlewania nawet do temperatury 2200 oC. Dodatkowo do dyspozycji studentów znajduje się pełny zestaw elektronarzędzi, pras, komora do malowania i piaskowania – mówi prof. Janusz Adamiec, prodziekan ds. współpracy i rozwoju wydziału Inżynierii Materiałowej i koordynator projektu CAS.

copyright Maciej Mutwil (68)

Centrum Aktywności Studenckiej to kolejna strefa w kampusie uczelni w Katowicach obok działającej już od 2021 roku Przestrzeni Innowacji i Kreatywności, stworzona z myślą o młodych naukowcach. Wszystko po to, by pomóc studentom nie tylko w zdobywaniu wykształcenia, ale także w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań.

– Dzięki temu mamy możliwość rozwijania naszych projektów na bazie bardzo nowoczesnych rozwiązań technologicznych, bardzo nowoczesnych maszyn, a tym samym dajemy im większe szanse, by zaistnieć na światową skalę. To także większe możliwości do rozwoju naszych pomysłów, kreatywności i inwencji twórczej studentów – przekonywała Anna Piechowska, przew. Rady Samorządu Wydziału Inżynierii Materiałowej. 

wyposażenie CAS

Utworzenie Centrum Aktywności Studenckiej wpisuje się w Strategię Rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2026 oraz Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

–  Obecnie musimy rozwijać te umiejętności naszych studentów, które są postrzegane jako kompetencje przyszłości, czyli kreatywność, działanie w złożonych środowiskach, także międzykulturowych. Te cechy powinien mieć przyszły absolwent wyższej szkoły technicznej – kreator rozwoju technologicznego, a tym samym postępu cywilizacyjnego – mówił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. – Centra aktywności studenckiej powstają we wszystkich kampusach Politechniki Śląskiej. W tej chwili jesteśmy w trakcie tworzenia dużego centrum w Gliwicach, a następnie będziemy uruchamiać centrum w Zabrzu, tak, aby wszyscy studenci naszej uczelni mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań, realizacji projektów i spełniania marzeń - dodał rektor.

zwiedzanie CAS

W ramach realizowanych projektów PBL studenci w grupach międzynarodowych, międzywydziałowych oraz współpracując z uczniami liceów i techników zdobywają wiedzę, kompetencje i umiejętności, zdolność do podejmowania decyzji, uczą się realizacji celów poprzez pracę w zespole i nawiązują kontakty międzynarodowe, międzyuczelniane, międzywydziałowe a także zdobywają doświadczanie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

– Taka przestrzeń dla studentów Politechniki Śląskiej zapewnia wysokiej jakości kształcenie na studiach oraz w szkole doktorskiej, oparte na badaniach naukowych i innowacjach, przy współpracy z najlepszymi jednostkami naukowymi, edukacyjnymi oraz partnerami przemysłowymi oraz poprzez wprowadzanie i upowszechnianie nowoczesnych metod i form kształcenia, w szczególności kształcenia zorientowanego projektowo i problemowo (PBL) – mówił prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej.

Otwarcie Centrum Aktywności Studenckiej to kolejny krok w rozwoju katowickiego kampusu. Władze uczelni i miasta Katowice, dążą to tego, by zamknąć przestrzeń między budynkami Politechniki Śląskiej przy ul. Krasińskiego i stworzyć tu ciekawe miejsce służące nie tylko studentom ale i mieszkańcom miasta.

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie