Na zdjęciu widzimy Pawła Grzybka stojącego i trzymającego w ręku medal.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.12.2022

Brązowy Medal Chemii dla studenta Politechniki Śląskiej

Paweł Grzybek z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej nagrodzony Brązowym Medalem Chemii za swoją pracę inżynierską. Organizatorem konkursu był Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz firma DuPont.

Konkurs miał na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich w dziedzinie chemii oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki, zrealizowanych i obronionych w roku akademickim 2021/2022.

Jury konkursu nagrodziło prace naszego studenta pod tytułem "Projekt aparatury przeznaczonej do perwaporacyjnego rozdzielania ciekłych układów jednorodnych”, która została napisana pod opieką naukową dr hab. inż. Gabrieli Dudek, prof. PŚ.

- Moja praca obejmuje dokumentację projektową poszczególnych części aparatu przeznaczonego do perwaporacji. W praktyce proces perwaporacji polega na selektywnym rozdzielaniu cieczy na membranach jednorodnych jak np. etanol-woda przy wykorzystaniu dyfuzji par. Dzięki temu procesowi w sposób niezwykle ekonomiczny przy niskim zużyciu energii można wydzielić pożądany składnik o ultrawysokiej czystości. Zaprojektowany aparat umożliwia wykonywanie pomiarów laboratoryjnych właściwości transportowych membran litych np. biopolimerowych, co może przyczynić się do jeszcze większego usprawnienia procesu. Ponadto w oparciu o projekt, aparat został wykonany i skompletowany tak, że obecnie można na nim wykonywać pomiary w Katedrze Fizykochemii i Technologii Polimerów Politechniki Śląskiej – powiedział Paweł Grzybek.

Oprócz Brązowego Medalu Chemii nasz student otrzymał także wyróżnienie specjalne firmy DuPont.

- Dzięki tym nagrodom utwierdziłem się w przekonaniu, że to, czym się zajmuję ma znaczenie w świecie nauki i jest dostrzegane przez prestiżowe jednostki naukowe takie jak PAN oraz firma DuPont – dodał student.

Paweł Grzybek obecnie jestem studentem II semestru studiów magisterskich na kierunku Technologia Chemiczna (Wydział Chemiczny) oraz III semestru studiów licencjackich na kierunku Matematyka (Wydział Matematyki Stosowanej). Od 3 lat zajmuje się dyfuzyjnym transportem par alkoholi przez membrany bioplimerowe pod kierownictwem dr hab. inż. Gabrieli Dudek, prof. PŚ, która jest promotorem jego pracy inżynierskiej.

- Niewątpliwie nauka daje mi dużą satysfakcję, szczególnie, że mogę łączyć swoje pasje matematyczne i wykorzystywać je w chemii. Dostrzegam także nieustanną potrzebę dokształcania się w wielu dziedzinach oraz wielkie wyzwanie, jakie stoi przed współczesną nauką, która powinna być ukierunkowana na poszukiwanie prawdy oraz rozwiązań, które pomogą ludzkości – podsumował Paweł Grzybek.