Na zdjęciu widzimy projekt zielonego hospicjum jest to drewniano szklana bryła otoczona zielenią
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 30.11.2021

Student PŚ nagrodzony w konkursie „Hospice – Home for terminally ill”

Artur Gała student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej otrzymał nagrodę BB Student Award w konkursie „Hospice – Home for terminally ill”. Konkurs organizowała platforma Bee Breeders a jego celem było opracowanie koncepcji, która będzie innowacją w dziedzinie projektowania w służbie zdrowia.

– Uczestnicy mieli możliwość eksperymentowania z architekturą jako narzędziem pomocy osobom cierpiącym na choroby oraz zademonstrowania, w jaki sposób architektura może przynieść im ulgę psychiczną. Założeniem projektu było stworzenie miejsca, w którym osoby nieuleczalnie chore będą mogły znaleźć wytchnienie, zregenerować siły i otrzymać wsparcie w dowolnej formie – mówi Artur Gała, autor nagrodzonej pracy.

Celem projektu było skupienie się na pacjencie, który u schyłku swojego życia może w hospicjum otrzymać pomoc psychiczną i wsparcie.

– Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego może szczególnie nasilić się u pacjentów, którzy żyją w betonowych miastach z dala od natury. Dlatego budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami projektowania biofilicznego czyli łączenia ludzi z naturą. Główna bryła zawierająca pomieszczenia hospicjum została zamknięta w szklanej konstrukcji, która gwarantuje komfort akustyczny oraz możliwość obcowania z naturą przez cały rok niezależnie od pogody. We wnętrzach przeważają naturalne materiały, które razem z dużą ilością roślin zbliżają użytkownika budynku do natury – dodaje student.

Na zdjęciu widzimy projekt zielonego hospicjum jest to drewniano szklana bryła otoczona zielenią Na zdjęciu widzimy też rzuty projektanta na budowlę i przekrój budynku

Na parterze oraz na pierwszym piętrze ulokowane zostały sale terapeutyczne, pokoje pielęgniarek, kaplica oraz sala spotkań. Na drugim piętrze znajduje się ogród. Kolejny poziom przeznaczony jest na bibliotekę oraz pokoje dla gości. Na ostatnim piętrze znajduje się kuchnia z jadalnią, wspólna przestrzeń oraz ogródek warzywny.

Dla naszego studenta największym wyzwaniem w konkursie była praca nad bardzo wrażliwym tematem, wymagającym zrozumienia i ostrożnego podejścia.

– Zdecydowałem się na udział w tym konkursie, ponieważ żaden z moich dotychczasowych projektów nie odnosił się do tak poważnej tematyki. Chciałem sprawdzić swoją kreatywność w tak wrażliwym i trudnym zagadnieniu – mówi Artur Gała.

To nie pierwszy projekt naszego studenta doceniony w międzynarodowym konkursie. Wcześniej otrzymał on wyróżnienie w konkursie Hills of the Arts organizowanym przez platformę Young Architects Competitions.

Artur Gała obecnie jest studentem V roku na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Poza architekturą interesuje się wszelkiego rodzaju nowinkami technologicznymi oraz elektromobilnością.

Serdecznie gratulujemy!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie