Na zdjęciu widzimy Roberta Lewandowskiego w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w otoczeniu kilku naukowców

Bądź jak Robert Lewandowski! Przebadaj się w EHTIC

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia - EHTIC prowadzi najwyższej klasy badania związane z biomechaniką narządu ruchu człowieka czy oceną integracji sensorycznej. W opracowanych przez naukowców badaniach, wziął udział kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. EHTIC przygotowuje się także do współpracy z kolejnymi sportowcami.

Program badań sportowców to jeden z wielu ciekawych projektów realizowanych w EHTIC – najnowocześniejszym w tej części Europy centrum badawczo-rozwojowym z zakresu technologii dla zdrowia.

Jak podał dyrektor EHTIC prof. Marek Gzik, celem tego programu jest wspomaganie treningu, poprawa wydajności podczas meczu oraz zapobieganie kontuzjom. – Badanie to realizowane jest z udziałem m.in. osteopatów oraz fizjoterapeutów, a skoncentrowane jest na analizie ruchu, aktywności mięśni, badaniach równowagi czy szybkości reakcji na bodźce zewnętrzne. Jednym z pierwszych piłkarzy, który poddał się tym badaniom jest kapitan reprezentacji Polski – Robert Lewandowski – powiedział prof. Gzik.

Badania opracował i przeprowadził interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Jacka Jurkojcia, prof. PŚ (Katedra Biomechatroniki PŚ), dr Igi Garbowskiej (Klinika Osteopatii Igi Garbowskiej) oraz mgr. Bartłomieja Spałka (Górnik Zabrze).

Zespół badawczy: prof. dr hab. inż. Marek Gzik, prof. dr hab. inż. Ewa Piętka, dr hab. inż. Robert Michnik, prof. PŚ; dr inż. Katarzyna Jochymczyk-Woźniak, dr inż. Katarzyna Nowakowska-Lipiec, dr inż. Marcin Bugdol, dr inż. Michał Kręcichwost, dr inż. Piotr Wodarski, dr Natalia Moćko, lek. dentysta Alicja Mol, lek. dentysta Tatiana Mol-Dąbrowska, mgr inż. Marta Chmura, mgr inż. Justyna Romanek, mgr inż. Patrycja Romaniszyn-Kania, mgr inż. Hanna Zadoń, mgr inż. Grzegorz Gruszka, mgr inż. Bartłomiej Gzik.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy działający w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Prowadzona jest tam interdyscyplinarna działalność badawcza, usługowa, informacyjna, szkoleniowa i promocyjna w zakresie technologii dla zdrowia.