Materiały prasowe firmy Blees

Autobus bez kierowcy? Naukowcy PŚ w projekcie nad autonomicznym minibusem

Naukowcy Politechniki Śląskiej uczestniczą w pracach nad autonomicznym minibusem, którym może kierować zdalny operator. Konferencja prezentująca pojazd odbyła się 21 września w gliwickiej Arenie.    

Politechnika Śląska, reprezentowana przez zespół badawczy z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, weszła w skład konsorcjum, które wspólnie z gliwicką firmą Blees pracuje nad projektem nowoczesnego pojazdu. Ma to być elektryczny, autonomiczny minibus, który może poruszać się po drogach bez obecności kierowcy w pojeździe. Jak to możliwe? 

- Rozwijamy tę część tego projektu, która jest związana ze zdalnym nadzorem nad pojazdem w trybie autonomicznym. Ze względu na jakieś nagłe wydarzenia, sytuację drogową itd. system ten w rzadkich przypadkach musi być wsparty przez zdalnego operatora, który monitoruje pojazd zdalnie tzn. cały czas patrzy na ekrany, na których są pokazane sytuacje drogowe i sytuacja w pojeździe monitorowanym. W sytuacji, w której ocenia, że może się ona za chwilę stać zbyt trudna dla systemu autonomicznego przejmuje zdalnie kontrolę, mając do tego celu odpowiednie systemy kontrolne, czyli kierownicę, manetkę gazu itd. – wyjaśnił prof. dr hab. Wojciech Moczulski z Katedry Postaw Konstrukcji Maszyn.

Zdalny operator jest w stanie obserwować jednocześnie 10 pojazdów poruszających się po drodze, na różnych trasach. - Uczestniczymy w wielu testach. Sprawdzamy nasze rozwiązanie w zakresie zdalnego sterowania i monitorowania pojazdu na terenie parku technologicznego – w okolicach ulicy Bojkowskiej w Gliwicach. Na razie są to symulowane sytuacje np. jak ominąć nieplanowane roboty drogowe – wyjaśnił dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ z Katedry Postaw Konstrukcji Maszyn.

Zdjęcie przedstawia nowoczesny pojazd, a obok taki sam projekt na projektorze

Minibus zdalnie sterowany to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Od lat mówi się bowiem o deficycie kierowców. - Nasz produkt - autonomiczny minibus - jest odpowiedzią na te wyzwania. Pierwsze dwa pojazdy, które pojawią się w przyszłym roku będą już gotowe do wdrożeń – powiedziała Martyna Wiśniowska, dyrektor generalna Blees. Przedstawiciele firmy zapewniają, że nowoczesny pojazd bez kierowcy jest bezpieczny.

Pojazdem może podróżować jednocześnie 15 osób (w minibusie jest 7 siedzących), jest także dostosowany do osób poruszających się na wózku oraz niedowidzących. 

Autorka tekstu: Katarzyna Siwczyk

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie