Zdjęcie przedstawia tłum ludzi z wyróżniającą się młodą kobietą ubraną w czerwoną sukienkę.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 22.06.2022     Aktualizacja: 05.07.2022

Architektura, sztuka i rzemiosło –
na Festiwalu Mozaiki

Wystawy, koncerty, wykłady, a także stoiska wystawowe i edukacyjne – czekały na uczestników Festiwalu Mozaiki, czyli I Gliwickiego Festiwalu Architektury, Sztuki i Rzemiosła, który rozpoczął się w środowe południe.  

Plac przed budynkiem Wydziału Architektury wypełnił się licznie zgromadzonymi studentami, naukowcami i gośćmi. Chętni mogli obejrzeć stoiska wystawowe z rękodziełem m.in. z ceramiką i wyszydełkowaną odzieżą, a także wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny, warsztatach malarstwa i rysunku.

Prezentowana tam także była wystawa przedstawiająca ceramiczne mozaiki inspirowane architekturą Gliwic i Śląska, wykonane przez studentów architektury wnętrz w ramach zajęć wyjazdowych do Centrum Ceramiki w Medyni Głogowskiej. Powstały one pod kierunkiem: mgr. inż. arch. Wojciecha Słodowego, mgr sztuki Anny Osadnik, dr inż. arch. Joanny Zabawa-Krzypkowskiej, mgr sztuki Agnieszki Pluszczewicz, dr. sztuki Krzysztofa Gronia.

To właśnie ten wyjazd i prace nad ceramicznymi mozaikami zainspirowały studentów I roku architektury wnętrz do organizacji festiwalu.

Festiwal Mozaiki organizowany jest w ramach projektu badawczego „Sztuka i Design w Przestrzeni Publicznej – Art&Design in Public Space”. – Sztuka i design mają służyć ludziom, dlatego wyszliśmy z naszym dorobkiem tutaj, przed nasz budynek – powiedział podczas otwarcia wydarzenia dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ.

– Nawiązanie do rzemiosła – mozaiki, ceramiki – jest o tyle ważne, że współcześnie ten przemysł rąk jest nie tylko popularny, ale też mamy taką potrzebę spotkania się z materiałem, gliną, ziemią, materiałami naturalnymi, tworzywami, które powalają nam na taką szczerą wypowiedź samych siebie – podkreślił jeden z inicjatorów i organizatorów dr Krzysztof Groń.

Zdjęcie przedstawia kolorowe butelki - rękodzieło.

Imprezę rozpoczął koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O oprawę muzyczną zadbał również zespół Muerte i Artur Krzystek.

Gościem specjalnym festiwalu był nadinspektor Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Na wydarzeniu obecny był także m.in. patrol konny policji.

Ponadto w popołudniowym programie Festiwalu Mozaiki znalazły się wykłady w sali multimedialnej 101 w budynku Wydziału Architektury – na temat śląskiej architektury, historii ceramiki.

Dodatkowo w ramach festiwalu w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej można zobaczyć wystawę malarstwa Doroty Karch pt. „Nie do zatrzymania”.

Celem wydarzenia jest popularyzacja dorobku naukowo-dydaktyczno-twórczego Wydziału Architektury, promocja kultury Górnego Śląska, architektury, sztuki i rzemiosła, integracja środowisk twórczych, a także prezentacja prac studenckich kierunku architektura wnętrz.

Więcej zdjęć pod linkiem: Politechnika Śląska | Gliwicki Festiwal Architektury, Sztuki i Rzemiosła MOZAIKA (polsl.pl)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie