Zdjęcie przedstawia młodzież
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 27.05.2022

ALO w Gliwicach gospodarzem spotkania w ramach Erasmus+

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach było gospodarzem międzynarodowego spotkania w ramach programu Erasmus+. Szkoła gościła u siebie młodzież z czterech szkół partnerskich z Belgii, Hiszpanii, Litwy i Słowacji.

– W połowie maja Liceum Akademickie gościło u siebie cztery szkoły partnerskie, z którymi pracuje od roku 2019 w projekcie promującym czytanie w języku ojczystym i obcym: Let's read! Do tej pory młodzież z Liceum Akademickiego brała udział w trzech mobilnościach zagranicznych: do San Fernando w Hiszpanii, do Pribety na Słowacji oraz do Sint Niklaas w Belgii. Przed nimi jeszcze wyjazd do Kłajpedy na Litwie – powiedziała dyrektor ALO dr Małgorzata Borysławska.

Dyrektor podała, że delegacje rozpoczęły swój pobyt w Gliwicach od wizyty na Politechnice Śląskiej, gdzie młodzież i nauczycieli powitał rektor prof. Arkadiusz Mężyk. W ciągu tygodnia goście z polskimi uczniami i nauczycielami odwiedzili Kraków, Beskidy, Oświęcim i Wieliczkę. Hasło Let’s read! przyświecało lekcji muzealnej w Muzeum MOCAK w Krakowie, poświęconej noblistce Wisławie Szymborskiej oraz warsztatom literackim w szkole na temat Pamiętników Anny Frank.

– Wizyty partnerskie realizowane są przy dużym zaangażowaniu całej społeczności szkolnej. 28 członków międzynarodowej delegacji zamieszkało na tydzień u polskich rodzin naszych uczniów. Dzięki takiemu układowi młodzież ma szanse mocniej się zaprzyjaźnić, a zagraniczni goście poznać nasz kraj dosłownie „od kuchni” – wskazała dr Małgorzata Borysławska.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach od początku swojego istnienia stawia na współpracę międzynarodową w ramach programu Erasmus+. Jak podała dyrektor, w ciągu czterech lat swojej działalności szkoła zaangażowała się w cztery projekty: POWER, POWERSE oraz ERASMUS Mobilność szkolna, w ramach których kadra pedagogiczna rozwija swoje kwalifikacje zawodowe, a uczniowie realizują tematyczne wyjazdy zagraniczne. W 2021 r. liceum zdobyło akredytację programu Erasmus+, jako jedna z trzech gliwickich szkół średnich.