Na wizualizacji widać wiele koncepcji odnowy starego budynku.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 17.05.2022

Absolwentka Wydziału Architektury z główną nagrodą ICOMOS

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Agnieszka Janas otrzymała jedną z trzech równorzędnych głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie ICOMOS im. Jana Zachwatowicza na najlepsze prace magisterskie studentów, podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego w roku 2021.

Praca mgr inż. arch. Agnieszki Janas nosi tytuł: „Zagroda Agaty - Projekt konserwacji i adaptacji zespołu zabudowy przysłupowej w Wigancicach Żytawskich na cele agroturystyczne”. Pani Agnieszka jest absolwentką Wydziału Architektury, a obecnie kontynuuje studia inżynierskie na Wydziale Budownictwa.

– Przedmiotem pracy było studium oraz projekt konserwatorski historycznego zespołu zabudowy przysłupowej w Wigancicach Żytawskich na terenie Górnych Łużyc. Charakterystyczna zabudowa domów o szkieletowej drewnianej konstrukcji wypełnionej gliną jest cennym dziedzictwem kulturowym regionu i wymaga opieki konserwatorskiej. Tytułowa „Zagroda Agaty” to jedyny zachowany oryginalny zespół budynków przysłupowych na terenie Wigancic Żytawskich – powiedziała prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, pod której kierunkiem wykonana została praca.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 10 maja br. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrody wręczane były przez Generalnego Konserwatora Zabytków RP, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz prezesa Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS prof. Bogusława Szmygina.

Fundatorami nagrody są państwo Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda.

Na zdjęciu widać dwie panie trzymające w ręce dyplom.