Start - Aktualności - Absolwent Politechniki Śląskiej wyróżniony międzynarodowym w konkursie!
Absolwent Politechniki Śląskiej wyróżniony w międzynarodowym konkursie!
Dr Karol Duda, absolwent Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowej Nagrodzie im. Stefana Banacha za wybitną pracę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych.
Dr Karol Duda jest absolwentem na kierunku Matematyka na Wydziale Matematyki Stosowanej naszej Uczelni. Pracował także przez rok na tym wydziale przed przejściem do szkoły doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Dobrze wspominam te studia, zwłaszcza, że moja żona również jest absolwentką tego kierunku, a poznaliśmy się w ich trakcie – wspomina dr Karol Duda. - Również pod względem pracy naukowej to był dobry dla mnie czas, w szczególności współpraca z moim głównym promotorem - prof. Aleksandrem Iwanowem. Miałem niesamowite szczęście, że prof. Iwanow przeniósł się na Politechnikę Śląską z Uniwersytetu Wrocławskiego w trakcie moich studiów licencjackich. Współpraca z nim, trwająca od studiów magisterskich, miała gigantyczny wpływ na mój rozwój naukowy.
Absolwent naszej Uczelni przyznaje, że ważny dla niego był także Indywidualny Program Studiów realizowany na Politechnice Śląskiej.
- Pozwalał na dostosowanie programu studiów do potrzeb studenta. Dzięki temu mogłem zdobywać wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny matematyki, niezależnie od tego jaką specjalność i przedmioty wybrała większość roku. Część z przedmiotów, na które uczęszczałem, była prowadzona specjalnie dla mnie – wspomina dr Karol Duda.
Tytuł nagrodzonej rozprawy doktorskiej to „Dynamika i Obliczalność w Geometrycznej Teorii Grup”. Jej promotorami byli prof. dr hab. Aleksander Iwanow oraz dr Damian Osajda. Dotyczy ona dwóch obszarów badań w geometrycznej teorii grup.
- W pierwszej części rozprawy badane są obliczalne aspekty średniowalności. Jest to kontynuacja badań prowadzonych w pracy magisterskiej napisanej na Politechnice Śląskiej. Temat jest ściśle związany ze słynnym paradoksem Banacha-Tarskiego głoszącym, że trójwymiarową kulę można "rozciąć" na skończoną liczbę części, a następnie - używając wyłącznie przesunięć i obrotów - złożyć z tych części dwie kule o takich samych promieniach, jak promień kuli wyjściowej – tłumaczy autor rozprawy doktorskiej. - Wyniki tej części rozprawy dotyczą istnienia algorytmów wyznaczających rozkłady paradoksalne różnych struktur, jak również algorytmów powiązanych z tzw. geometryczną hipotezą von Neumanna, czyli wyznaczających podział pewnych przestrzeni na tzw. d-regularne drzewa.
Druga część dotyczy lokalnie eliptycznych działań grup na tzw. kompleksach małych skreśleń, czyli jednego z przykładów przestrzeni o niedodatniej krzywiźnie.
- Główny wynik tej części rozprawy mówi, że grupy o prezentacji małych skreśleń nie posiadają nieskończonych podgrup torsyjnych – tłumaczy dr Karol Duda. - Wynik ten był w szczególności wyróżniony przez recenzentów rozprawy. Jest to odpowiedź na problem, który był otwarty od wielu lat. Sam wynik jest wnioskiem z ogólniejszego twierdzenia udowodnionego w rozprawie, o lokalno-globalnym zachowaniu punktów stałych dla działań grup na kompleksach małych skreśleń. Kolokwialnie mówiąc, weźmy pewien zbiór działań na pewnej przestrzeni. Jeżeli działania są "porządne", czyli przykładowo są odbiciami bądź obrotami i mamy lokalne punkty stałe, tzn. każde z tych działań stabilizuje jakiś punkt przestrzeni, to istnieje globalny punkt stały, stabilizowany przez wszystkie te działania.
Laureat przyznaje, że wyróżnienie w konkursie nie jest dla niego zaskoczeniem.
- W ciągu ostatnich dwóch lat wielu matematyków z mojej dziedziny wyraziło bardzo pozytywne opinie o moich wynikach, więc miałem nadzieję, że jury konkursu również je doceni – komentuje absolwent Politechniki Śląskiej. - Oczywiście jest to dla mnie ważny sukces, zwłaszcza, że w najbliższych latach ta nagroda będzie istotnie zwiększała szanse moich aplikacji o granty oraz stanowiska typu postdoc, nim moje wyniki zostaną opublikowane w prestiżowych czasopismach, co w przypadku matematyki często zajmuje kilka lat.