Budynek Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 13.05.2021

Absolwent Politechniki Śląskiej najlepszy w konkursie firmy Tauron Dystrybucja

„Inteligentne sieci elektroenergetyczne – rozwój i eksploatacja” to temat konkursu na najlepszą pracę dyplomową ogłoszonego przez firmę Tauron Dystrybucja. Laureatem tegorocznej edycji został Dominik Drobisz, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Promotorem nagrodzonej pracy magisterskiej pt. „Automatyka zabezpieczeniowa w układach sieciowych społeczności energetycznej” był prof. dr hab. inż. Adrian Halinka.

Do konkursu mogli się zgłaszać absolwenci kierunków studiów magisterskich uczelni technicznych: elektroenergetyka, elektrotechnika lub pokrewnych (tj. automatyka i robotyka, elektronika, telekomunikacja, informatyka, mechatronika, energetyka).

— Podjęcie tematu automatyki zabezpieczeniowej wynikało nie tylko z osobistych i zawodowych zainteresowań, lecz wiązało się głównie z niewielką ilością opracowań naukowych poruszających problematykę współpracy z siecią dystrybucyjną nowoczesnych źródeł lokalnych, wykorzystujących przekształtniki energoelektroniczne i magazyny energii. Moja praca dyplomowa zawiera zaawansowane analizy symulacyjne i szereg uwag związanych z procesem opracowywania układu zabezpieczeń sieci, zawierających w swojej strukturze wiele źródeł rozproszonych — mówi Dominik Drobisz.

— Sukces w konkursie zawdzięczam w głównej mierze mojemu promotorowi – prof. Adrianowi Halince, który piastował czujną opiekę merytoryczną na etapie tworzenia koncepcji i realizacji pracy dyplomowej, a następnie zaproponował mi udział w konkursie — podkreśla zwycięzca, dodając, że największym wyzwaniem było stworzenie spójnego modelu przykładowego układu sieciowego, służącego do analiz symulacyjnych i zawierającego rozbudowane modele źródeł lokalnych różnego typu.

Efekty wyraźnie wskazują, że należy wierzyć w swoje możliwości i odważnie podejmować wyzwania.

— Z perspektywy absolwenta Katedry Elektroenergetyki i Sterowania Układów mogę z czystym sercem stwierdzić, że pięć lat spędzonych w aulach Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej bardzo dobrze przygotowało mnie do codziennych wyzwań w branży elektrycznej i elektroenergetycznej — podkreśla Dominik Drobisz.