fot. Maciej Mutwil (37)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 07.06.2024     Aktualizacja: 10.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

60-lecie Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki prowadzi działalność od 60 lat. Z tej okazji 6 czerwca odbyły się uroczystości z udziałem władz rektorskich, dziekańskich oraz byłych i obecnych pracowników i studentów. Nie zabrakło także przedstawicieli firm, które z sukcesem od lat współpracują z wydziałem.

Był tort, występy artystyczne i wspomnienia. Jubileusz 60-lecia Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki był także doskonałą okazją do podsumowań i gratulacji. Władze Politechniki Śląskiej nie mają wątpliwości, że to jeden z najprężniej działających wydziałów w Uczelni.

- Największa liczba studentów studiuje właśnie na tym wydziale. To oznacza także największą liczbę pracowników i największy budżet – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. – Wydział działa w obszarze najnowszych technologii, w związku z czym widzialność efektów pracy naukowców z tej jednostki jest bardzo ważna i dyskutowana, co stanowi doskonałą promocję dla kierunków związanych z branżą nowoczesnych technologii, sztuczną inteligencją czy automatyką i elektroniką – dodał.

Obecnie na wszystkich kierunkach kształci się ponad 2700 studentów. To fabryka doskonałej kadry dla firm w regionie.

fot. Maciej Mutwil (11)

- Wydział zawsze był fundamentem rozwoju Śląska w obszarze wprowadzania nowych technologii do gospodarki. Obecnie odgrywamy ważną rolę w procesie restrukturyzacji regionu. Kształcimy ekspertów potrzebnych na rynku w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych, medycznych czy też specjalistów z mikroinformatyki – wyliczał prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału AEI.

To specjalizacje bardzo cenne na obecnym rynku pracy, czego dowodem jest szeroka współpraca Wydziału z polskimi i światowymi korporacjami. Przedstawiciele firm, z którymi Wydział AEI współpracuje na co dzień, dziękowali wczoraj za dotychczasowe wspólne działania.

- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Wydziałem i Politechniką. Oprócz podstawowych działań, które mają wspólny cel – dobra edukacja dla studenta, cieszymy się, że możemy organizować dla nich dodatkowe szkolenia. Wiemy, że studenci, którzy biorą w nich udział są już zainteresowani konkretną specjalizacją i możemy im zaoferować konkretną pracę w strukturach firmy – powiedział Adam Juretko, dyrektor zarządzający oddziału ALSTOM w Katowicach.

Przedsiębiorcy obecni na jubileuszu zgodnie przyznawali, że gros ich kadry pracowniczej stanowią właśnie absolwenci tzw. „wieży magów”, a możliwość udziału w spotkaniach Rady Dziekańskiej daje im możliwość realnego zgłaszania potrzeb ze strony pracodawców i przemysłu.

fot. Maciej Mutwil (47)

Warto zaznaczyć, że niedawno Wydział swoim zaufaniem obdarzyła także globalna korporacja Intel, która właśnie na Politechnice Śląskiej chce kształcić kadrę do nowo powstającej fabryki we Wrocławiu.

O tym, że studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki są trampoliną do doskonałej kariery przekonywał również rektor-elekt, prof. Marek Pawełczyk, który z tą jednostką jest związany od początku swojej kariery zawodowej.

- Jestem dumny, że jestem absolwentem tego Wydziału. Cała moja kariera naukowa jest związana z tym miejscem. Zacząłem pracę jeszcze na studiach, miałem bardzo dobrą opiekę i szczerze mówiąc, nigdy nie miałem ochoty zmienić tych struktur – przyznał prof. Pawełczyk. - Był to zawsze bardzo ambitny wydział, który wysoko sobie stawiał cele. Mimo trudnych warunków lokalowych, udało się tu prowadzić doskonałe kształcenie i wierzę, że to się nie zmieni – dodał rektor-elekt.

DSC_3026[1]

Warto przypomnieć, że Wydział powstał w 1964 roku zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego. Był to pierwszy w Polsce samodzielny Wydział Automatyki. Wydział Automatyki składał się z 7 Katedr — Katedry Elektroniki Przemysłowej, Katedry Teorii Regulacji, Katedry Miernictwa Przemysłowego, Katedry Urządzeń Automatyki, Katedry Automatyki Procesów Przemysłowych, Katedry Teorii Przesytu Sygnału, Katedry Konstrukcji Aparatów Automatyki. Pierwszym dziekanem został prof. Tadeusz Zagajewski. Zajęcia odbywały się w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. Wincentego Pstrowskiego (obecnie ul. Akademicka 10) oraz przy ul. Marcina Strzody, gdzie mieścił się także Dziekanat. Budowa nowego gmachu rozpoczęła się w 1967 roku, a zakończyła w 1973.

Aby upamiętnić historię Wydziału, podczas jubileuszu odsłonięto tablicę pamiątkową prof. Zdzisława Trybalskiego, wybitnego naukowca tej jednostki i jednego z założycieli Wydziału. To kolejna tablica pamiątkowa w tym miejscu. Odsłonięcia dokonał osobiście syn profesora.

- Jestem bardzo wzruszony. Kiedy wspominam pracę ojca, pamiętam, że odbywało się to jeszcze w innym miejscu, na Wydziale Elektrycznym na tzw. strychu. Tata był bardzo pochłonięty pracą naukową, była dla niego bardzo ważna, przez to często był nieobecny, ale kiedy już mógł, nadrabiał i rozpieszczał swoją rodzinę – wspominał Piotr Trybalski.

Czwartkowy jubileusz był okazją do wielu wspomnień. Na uroczystości pojawiło się mnóstwo absolwentów.

fot. Maciej Mutwil (60)

- W 1972 r. przyjechałam na studia z małej miejscowości do Gliwic. Na początku był to dla mnie trudny czas, ale zaczęłam naukę na kierunku, który był związany z medycyną i wiązałam z tym nadzieję na dobrą pracę – wspominała mgr inż. Elżbieta Ibrom. – To był pierwszy kierunek, na którym pojawiło się 20 dziewcząt. W tamtym czasie to było niezwykłe wydarzenie. Kiedy wchodziłyśmy do jakiejś sali, studenci robili nam szpaler – wspominała z sentymentem pani Elżbieta.

W latach siedemdziesiątych studia na AEI kończył też dr hab. Lesław Socha.

- To był wyjątkowy wydział. Pierwszy w Polsce, gdzie ludzie z profesorem Węgrzynem na czele wpadli na pomysł kształcenia w zakresie automatyki. I dzięki temu, już w tamtym czasie uczyłem się o sztucznej inteligencji – dodał dr hab. Socha.

Co roku wydział kończy około 750 absolwentów.

fot. Maciej Mutwil (1)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie