StandUp-naukowy-88-17.05.2025-2-scaled
Autor: Martin Huć     Publikacja: 26.05.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

2. Śląski Stand-up Naukowy za nami!

17 maja 2025 r. w klubie „Spirala" rozbłysły reflektory, a na scenie pojawili się oni... naukowcy! Podjęli się dwóch najtrudniejszych zadań: rozśmieszyć i nauczyć. My już możemy Was zapewnić, że misja się udała, a 2. Śląski Stand-up Naukowy przeszedł do historii.

Już po raz drugi w Gliwicach spotkaliśmy się na Śląskim Stand-upie Naukowym, podczas którego mogliśmy wysłuchać lekkich i zabawnych opowieści o badaniach naukowych i kulisach codziennej naukowej pracy. Stand-up naukowy to zdecydowanie jedna z bardziej innowacyjnych form popularyzacji nauki wymagająca od występujących sporej dozy odwagi i dystansu do siebie.

– Stand-up naukowy to absolutnie nietypowa forma popularyzacji nauki i edukacji. Dla naukowców jest szczególnie wymagająca, ponieważ muszą wyjść ze swojej „strefy komfortu" i pokazać, że mają poczucie humoru, a przede wszystkim w odpowiedni sposób zaprezentować naukowe treści, tak aby były zrozumiałe, zabawne i ciekawe. – mówi Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki prof. Aleksandra Ziembińska Buczyńska, inicjatorka Śląskiego Stand-upu Naukowego.

StandUp-naukowy-3-17.05.2025-scaled

Stand-upowe występy poprzedziły 2 dni warsztatów z Antonim Syrkiem-Dąbrowskim – komikiem, improwizatorem działającym od 2010 roku na polskiej scenie komediowej, autorem podcastu „Bity". Podczas warsztatów naukowcy poznawali tajniki tradycyjnego stand-upu, czyli m.in. sposoby tworzenia bitów i pisania żartów czy też oswojenia się ze sceną.

– Uczyłem naukowców różnych strategii komediowych, różnych tricków, jakich używają komicy, aby rozbawić publiczność – mówi Antoni Syrek-Dąbrowski. – Mam nadzieję, że uda im się rozbawić odbiorców i że zabiorą tę wiedzę, umiejętności do swojej akademickiej pracy i będą umieli je wykorzystać, śmieszniej opowiadać o tym, jakie rzeczy im się przydarzają w naukowym życiu, oraz bawić ludzi, jednocześnie ich ucząc.

StandUp-naukowy-2-17.05.2025-scaled

Publiczność zgromadzona w klubie Studenckim "Spirala" mogła przekonać się, jak trudne życie ma żona automatyka-analityka, jak czuje się architekt wrzucony do sali pełnej inżynierów budownictwa albo dlaczego ludzie materiały sypkie mają w... wszędzie, tylko nie w sercu.

W 2. Śląskim Stand-upie Naukowym wzięli udział:
• Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (Politechnika Śląska),
• Tomasz Grzejszczak (Politechnika Śląska),
• Marta Stasiak (Instytut Techniki Górniczej KOMAG),
• Dawid Frąckowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
• Bogusław Ziębowicz (Politechnika Śląska),
• Marcelina Jureczko (Politechnika Śląska),
• Marzena Halama (Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk),
• Monika Sroka-Bizoń (Politechnika Śląska),
• Rafał Doniec (Politechnika Śląska).

Fotorelacja z 2. Śląskiego Stand-upu Naukowego
Fotorelacja z warsztatów stand-upu naukowego

Fotki-maja-16-20252025-6-scaled

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie