lunares
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 06.07.2021

 

2. Misja kosmiczna Politechniki Śląskiej

Zakończyła się druga analogowa misja Politechniki Śląskiej w placówce badawczej Lunares Research Station. Po 2 tygodniach załoga HYPERION powróciła na Ziemię. W misji z ramienia Politechniki Śląskiej uczestniczyło troje analogowych astronautów: mgr Dobrochna Fryc, inż. Witold Krafczyk oraz Jakub Bręczewski.

Habitat LunAres to znajdująca się w Pile placówka badawcza służąca do symulacji misji kosmicznych zwanych misjami analogowymi. Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie. Podczas misji uczestnicy brali udział w badaniach dotyczących wpływu izolacji na zdrowie fizyczne i psychiczne załogi. Część ich zajęć dotyczyła również rozwijania i testowania systemów oraz produkcji roślin w technologii bez glebowej.

– Było to dla nas niesamowite przeżycie i na pewno go nie zapomnimy. Dziękujemy serdecznie organizatorom: Space is More i Politechnice Śląskiej za umożliwienie nam udziału w tej wspaniałej przygodzie – mówią uczestnicy misji.

W trakcie trwania misji uczestnicy mieli okazję przeprowadzić w sumie 6 symulowanych spacerów kosmicznych EVA. Członkowie zespołu Silesian Phoenix przetestowali jeden ze swoich robotów oraz łazik LEO na powierzchni zbliżonej do księżycowej.

Obecnie trwa analiza wyników badań wykonanych podczas misji. O jej podsumowaniu będziemy informować wkrótce.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie