Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania stojących w kilkuosobowej grupie pozującej do zdjęcia
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 29.11.2022

15-lecie SKN Bezpieczna Ściana

Studenckie Koło Naukowe Bezpieczna Ściana ma już 15 lat. Organizacja działa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Członkowie koła zajmują się nie tylko zagadnieniami związanymi z eksploatacją złóż, ale także BHP w przemyśle oraz edukacją dzieci i młodzieży z zakresie bezpieczeństwa.

Obchody 15-lecia odbyły się 24 listopada 2022 roku z udziałem obecnych i byłych członków koła. - Przez te 15 lat działalności przewinęło się tutaj ponad 220 osób. Udało się zrealizować wiele projektów, zdobyć wiele nagród. Studenci cały czas mają wiele pomysłów, to wielka przyjemność pracować z nimi – powiedziała dr inż. Aneta Grodzicka, opiekun koła.

SKN Bezpieczna Ściana ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2021 roku studenci stworzyli aplikację, która może być wykorzystywana przy udzielaniu pierwszej pomocy. W tym roku za projekt izolatki na wydziale zajęli I miejsce w konkursie Innowacje w Przemyśle EXPO Katowice.

skn bezpieczna sciana1

- Studenci koła zaprojektowali także model plecaka i torby modułowej dla turysty i ratownika, dzięki którym osoba ratująca będzie mieć w zasięgu ręki wszystkie niezbędne rzeczy przy udzielaniu pomocy poszkodowanym – powiedział Jan Starzyk, przewodniczący koła.

Istotną częścią działalności koła jest rozwijanie pasji naukowej studentów oraz organizacyjnej poprzez promowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży. Dzięki współpracy z przemysłem, nie tylko wydobywczym, członkowie koła mogą testować swoje projekty i je wdrażać. Do najciekawszych można zaliczyć: tablice pracy aparatów ratowniczych, nosze dla poszkodowanych, różnego rodzaje instrukcje bezpieczeństwa, infografiki, łączność, torba na wodę, dobór środków ochrony indywidualnej.

Studenci wykonali wiele ciekawych badań naukowych, których wyniki przedstawiali na konferencjach naukowych. Od wielu lat członkowie koła z sukcesem uczestniczą także w konkursach wiedzy górniczej. 

Na zdjęciu widzimy trzech młodych mężczyzn w górniczych mundurach siedzących w ławkach Sali konferencyjnej

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie