Autor: Krzysztof Tomiczek Publikacja: 02.03.2022 Aktualizacja: 02.03.2022

POB6. Spotkanie z cyklu „Gość Specjalny”. 09.03.2022r. „Wielozadaniowość polimerów …”

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu GOŚĆ SPECJALNY, które odbędzie się w dniu 09.03.2022r. (środa) o godz. 15.00, w trybie zdalnym.

Gościem będzie Pani dr inż. Anna Chomiak pracownica szwajcarskiej firmy novoMOF AG, absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Tytuł prezentacji to: „Wielozadaniowość polimerów w walce z osadzaniem się kamienia w instalacjach przemysłowych”.

Osoby chętne do udziału w spotkaniu proszone są o kontakt emailowy: sebastian.werle(AT)polsl.pl .

Wszystkim zainteresowanym zostanie udostępniony link do spotkania.

Poniżej znajduje się krótka notka informacyjna o Prelegentce oraz streszczenie prezentacji.

Anna Chomiak - w 2007 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki na kierunku Biotechnologia Środowiskowa, współpracując z Uniwersytetem Technicznym KTH w Sztokholmie.

W ciągu 15 lat kariery, pracowała, m.in. nad następującymi tematami:

- polimery przeciw wytracaniu się soli twardości w instalacjach przemysłowych;

- limitacje wymiany masy procesów membranowych i termicznego odsalania wody;

- mało- i średnio-formatowe, samowystarczalne procesy membranowe do uzyskiwania wody pitnej (za co otrzymała stopień doktora na ETH Zurich);

- sorbenty do uzdatniania wody oraz oczyszczania gazów odlotowych, głównie usuwanie związków siarki oraz rtęci – węgle aktywne i modyfikowane minerały.

Od 2020 roku zajmuje się wdrażaniem i uprzemysławianiem innowacyjnych sorbentów MOF (ang. metal organic frameworks) – czyli tzw. szkieletów metalo-organicznych - głównie w celu wyłapywania CO2 ze strumienia gazów odlotowych oraz sprawnej kondensacji wody z powietrza.

Streszczenie referatu

Antyskalanty na bazie polimerów są skutecznymi środkami przeciwdziałającymi odkładaniu się tzw. kamienia. Są one używane w układach odsalania wody: membranowych (odwróconej osmozy), jak i termicznych (odsalanie MSF lub MED), ale również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed osadzaniem się kamienia (np. instalacje do pozyskiwania ropy naftowej, układy wód technologicznych - wody chłodzącej, energetyka).

Specjalna technika mikrograficzna pozwala przyjrzeć się budowie antyskalantów. Celem jest porównanie struktury wytrącanych kryształów soli niezmodyfikowanych, zmodyfikowanych w obecności antyskalantu oraz korelacji dawki polimeru i kinetyki inhibicji wytrącania soli. Na podstawie ww. badań można również budować modele prognostyczne, przewidujące skuteczność polimerów w zależności od dawki oraz warunków ich zastosowania w układzie.

Zapraszamy wszystkich na interesujący referat!

Pokaż wszystkie

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58