A A+ A++

Materiały organiczne i nieorganiczne do zastosowań w elektronice

Naukowcy Politechniki Śląskiej mają duże doświadczenie w syntezie polimerów przewodzących i małocząsteczkowych związków skoniugowanych, charakterystyce fizykochemicznej polimerów, oligomerów i materiałów kompozytowych, które zostały rozwinięte dzięki współpracy prof. Łapkowskiego z laureatem nagrody nobla prof. Alanem Heegerem. Duże znaczenie na rozwój Polskiej nauki ma grupa naukowców Politechniki Śląskiej w zakresie syntezie i charakterystyce nowych materiałów organicznych dla optoelektroniki i fotowoltaiki oraz wytwarzaniu i charakterystyce urządzeń. W zakresie, modelowania, analizie i wytwarzaniu urządzeń do elektroniki organicznej a w szczególności Organicznych Diod Elektroluminescencyjnych (OLED) Politechnika Śląska jest liderem w Polsce. Co więcej, w ostatnich latach Politechnika Śląska realizowała ponad 20 projektów krajowych i koordynowała 4 projekty unijne z zakresu elektroniki organicznej stawiając ją jako lidera w tej tematyce w skali Polski. Co ważne, naukowcy Politechniki Śląskiej, jako pierwsi opracowali nowe emitery ekscypleksowe oraz wykorzystali je wraz z termicznie aktywowaną opóźnioną fluorescencją do wykorzystania w wyświetlaczach i oświetleniu OLED. Sukcesy naukowców Politechniki Śląskiej w tym zakresie pozwoliło na jeszcze większy wpływ na rozwój dziedziny poprzez dofinansowanie z Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, gdzie nawiązali współpracę z renomowanymi jednostkami badawczymi i firmami w tym zakresie, takimi jak Ecole Normale Superierure Paris, University of Cambridge, Monash University, Durham University, Osaka University czy National Taiwan University. Elektronika Organiczna jest w tej chwili na samym szczycie zainteresowania naukowego i wiele firm inwestuje w rozwój w tej dziedzinie (Apple, LG, Samsung). W Polsce Politechnika Śląska jest jedyną instytucją działającą na szeroką skalę w elektronice organicznej i współpracująca z wieloma międzynarodowymi firmami jak AIXTRON SE, Merck KGaA, Novaled (Samsung), Cynora.

Jako przyszłość „Materiałów Przyszłości” na Politechnice Śląskiej, naukowcy planują wykorzystać, opracowane przez nich materiały ekscypleksowe w aktywnych organicznych cienkich tranzystorach i wydajnych organicznych generatorach termoelektrycznych. Materiały elektroniki organicznej są komplementarne do technologii ultralekkich materiałów jako giętkiej i lekkiej elektroniki co pozwoli na stworzenie nowych innowacyjnych rozwiązań a nawet nowych kompletnie nie znanych na chwilę obecną rynków. Technologie opracowywane przez Naukowców Politechniki Śląskiej wychodzą po za obecnie znaną naukę i daje duże perspektywy w przyszłości wpływu na światową naukę i trendy w technologiach materiałowych.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie