Start - Jak rozwijać kompetencje przyszłości?
Jak rozwijać kompetencje przyszłości?

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od absolwentów uczelni nie tylko dyplomu ukończenia studiów, ale także doświadczenia zawodowego, praktyki, odpowiednich kwalifikacji i kompetencji miękkich. Absolwenci, którzy podczas nauki uczestniczyli w kursach, szkoleniach czy stażach mają znacznie większe możliwości zatrudnienia w wiodących firmach i na dobrych warunkach pracy.
Wszystkie te dodatkowe umiejętności, studenci mogą zdobywać na naszej Uczelni. Na Politechnice Śląskiej działa wiele kół naukowych, Szkoła Biznesu, a Biuro Karier Studenckich, wspierające przedsiębiorczość akademicką, dysponuje szeroką ofertą szkoleń. Politechnika Śląska organizuje cyklicznie Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności, podczas których studenci i doktoranci mogą znaleźć wiele ofert pracy, staży czy szkoleń. Ważnym aspektem, w którym Uczelnia wspiera studentów, jest rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy współpraca zespołowa.
– Misją uniwersytetu jest nie tylko przekazywać wiedzę, ale też uczyć myślenia. Musimy dawać studentom takie kompetencje, które pozwolą im funkcjonować w tym, szybko zmieniającym się świecie, pełnym wyzwań, gdzie wiele rzeczy trudno przewidzieć. Z całą pewnością trzeba zwiększać elastyczność kształcenia, co zresztą już zrobiliśmy, ale w głównej mierze zmieniać program nauczania tak, aby studenci mogli rozwijać swoje kompetencje miękkie, czyli nie tylko te, związane z wiedzą fachową, dotyczącą ich kierunku – podkreśla rektor Politechniki Śląskiej.
Jedną z form wsparcia studentów w zdobywaniu doświadczenia i rozwijaniu kompetencji, jest program Talent Hub. Jest to inicjatywa, która została powołana przez Szkołę Biznesu Politechniki Śląskiej przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i wybranymi partnerami biznesowymi.
Talent Hub ma pomóc studentom wejść na rynek pracy oraz poznać środowisko przemysłowe, w którym w przyszłości mogą znaleźć zatrudnienie. W ramach programu studenci mogą skorzystać z takich działań jak: praktyki i staże, szkolenia, warsztaty, prelekcje, wizyty studyjne, doradztwo, coaching i mentoring.

– Talent Hub to formuła zarządzania talentami, w której firmy, organizując i finansując rozmaite inicjatywy, na przykład konkursy na rozwiązanie jakiegoś zadania, mogą wspierać utalentowanych młodych ludzi, zapraszać na warsztaty, staże, włączać ich we własne działania i docelowo również zatrudniać w swoich firmach. Dziś coraz częściej mówimy o problematyce outsourcingu talentów, o poszukiwaniu metodologii zarządzania talentami w sieciach organizacji, o wyzwaniach związanych z diagnostyką talentów w ramach tzw. kompetencji przyszłości, stąd podejmowana przez nas próba włączenia się w te zagadnienia. Wierzymy, że dzięki inicjatywie Talent Hub, będzie możliwa konkretna pomoc dla naszych studentów – mówi dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Śląskiej.
W ocenie profesor Dobrowolskiej, ważna jest także pomoc w rozwijaniu kompetencji, które umożliwią młodym ludziom odnalezienie się we współczesnym, wymagającym świecie. To umiejętność krytycznego myślenia, jak również elastyczność personalna i interdyscyplinarność. – Elastyczność pomaga nam dostosować się do różnych sytuacji, natomiast interdyscyplinarność daje dobrą podstawę do tego, żebyśmy mogli – jeśli jest taka potrzeba – poruszać się w różnych dziedzinach. W dzisiejszym świecie pełnimy wiele ról, musimy mieć różne umiejętności, aby się rozwijać – dodaje profesor Dobrowolska.
Młodzi ludzie zdają się rozumieć wyzwania współczesnego świata, dlatego chętnie korzystają z różnych form wsparcia, jakie oferuje Uczelnia. Każde Targi Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności na Politechnice Śląskiej odwiedzają setki studentów i doktorantów. – Tutaj mogą dowiedzieć się jakich specjalistów poszukują i będą poszukiwać pracodawcy. Już w trakcie studiów warto dobrze zaplanować swoją przyszłość i wiedzieć jakie przedsiębiorstwo czy stanowisko nas interesuje – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji.
Również w ocenie studentów, targi stwarzają możliwość poznania trendów na rynku pracy i potencjalnych pracodawców.

– To na pewno bardzo dobra okazja, aby się zastanowić, co chcemy robić na studiach i potem w przyszłości. Przychodzimy na uczelnię po szkołach średnich z nastawieniem na to, aby kształcić się w danym kierunku. Tutaj mamy szansę, aby zweryfikować swoje poglądy na temat danego zawodu, porozmawiać z pracodawcami, dowiedzieć się czego od nas oczekują – mówi Patryk Jaworski z Uczelnianego Samorządu Studentów Politechniki Śląskiej.
Na targach, oprócz ofert pracy, można znaleźć propozycje kursów, szkoleń czy staży, które podnoszą umiejętności zawodowe i lepiej przygotowują do wymagań współczesnego rynku pracy.
Studenci Politechniki Śląskiej mogą ponadto liczyć na pomoc doradcy zawodowego przy wyborze kierunków kształcenia oraz w starcie na rynku pracy. Pomoc tę oferuje Biuro Karier Studenckich.
– Nasze biuro wspiera studentów w rozwoju zawodowym, umożliwia podnoszenie kompetencji w różnych obszarach, w których chcą się rozwijać. Są to zarówno kursy wzmacniające umiejętności techniczne, ściśle związane z zadaniami inżynierskimi, ale mamy też całą gamę kursów podnoszących kompetencje miękkie, takie jak umiejętność komunikowania się, organizowania pracy, zarządzania czasem, radzenia sobie ze stresem i ze zmianami, które nieuchronnie czekają nas w pracy – mówi Barbara Odoszewska z Biura Karier Studenckich.
Uczelnia wspiera przedsiębiorczość akademicką m.in. poprzez realizację projektów w ramach PBL (Project Based Learning – czyli nauka poprzez realizację projektów) oraz organizację konkursu „Mój Pomysł na Biznes”, wspomagającego rozwój przedsiębiorczości akademickiej wśród studentów i pracowników Politechniki Śląskiej. W konkursie nagradzane są innowacyjne pomysły, produkty czy usługi opierające się o zrównoważone technologie, mogące w przyszłości zapewnić miejsca pracy. Laureaci konkursu otrzymują nagrodę pieniężną, która może pomóc w rozwijaniu własnego biznesu.
– Konkurs „Mój Pomysł na biznes” to wieloletnia inicjatywa i ogromne wsparcie dla młodych ludzi, którzy myślą o karierze przedsiębiorcy – dodaje prorektor Trawiński.
Oprócz wymienionych form, Politechnika Śląska udziela także dodatkowego wsparcia zawodowego dla studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczelnia oferuje im m.in. doradztwo indywidualne i grupowe.
tekst: Jolanta Skwaradowska
zdjęcia: Maciej Mutwil
Tekst pochodzi z Biuletynu 11 (359) 2023