Jak dobrze wybrać studia?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wybór studiów to nie jest łatwa sprawa… pewnie zastanawiasz się, jak połączyć Twoje zainteresowania z prognozami rynku pracy i ofertami uczelni. Podpowiemy Ci!

Instrukcja krok po kroku

Na początku, zastanów się, co lubisz. Wypunktuj sobie Twoje zainteresowania – przedmioty w szkole, które lubisz i w których dobrze się odnajdujesz, Twoje pasje i hobby. To Twoje życie i Twój wybór – nie spełniaj na siłę oczekiwań rodziców czy rodziny. Podpytaj też znajomych, co, gdzie studiowali i czy byli zadowoleni.

Następnie przejrzyj oferty uczelni – jakie kierunki proponują, jak wypadają w rankingach. Przy wyborze kieruj się
renomą, tradycją i doświadczeniem. 

Kolejne podstawowe pytanie to: jaki kierunek wybrać, żeby mieć pracę za kilka lat? Teraz pewnym trendem wydają się być np. nauki informatyczne, ale pamiętaj, że sam kierunek studiów nie zagwarantuje Ci sukcesu zawodowego.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie teorii z praktyką – już w trakcie studiów. Uczelnie wprowadzają m.in. rozbudowane programy praktyk albo nawet studia dualne, podczas których połowę czasu spędzasz na zajęciach na uczelni, a drugą połowę – w konkretnej firmie, gdzie dodatkowo zarabiasz!

Niezwykle istotny jest też komfort studiowania – zorientuj się, jak wyglądają kampusy, jaką infrastrukturą dysponują uczelnie, jakie posiadają laboratoria.

Oczywiste jest, że sama nauka to tylko część życia studenckiego. Ważne jest, aby w uczelni móc rozwijać swoje różnorodne pasje i zainteresowania. Dzieje się to m.in. za sprawą organizacji studenckich, ośrodków sportów, teatrów, chórów i zespołów studenckich.

Studencie Koła Naukowe – to też bardzo ważny aspekt studiowania. To tam rozwiniesz swoje naukowe zainteresowania pod kątem wyjątkowych nauczycieli akademickich.

We współczesnych czasach niezwykle istotna jest znajomość języków obcych, ale także możliwość zdobycia doświadczenia za granicą. Dlatego sprawdź, jakie oferty wyjazdów zagranicznych i wymiany międzynarodowej posiadają uczelnie, które Cię interesują.

Doczytaj też o wsparciu socjalnym, stypendiach i nagrodach za osiągnięcia w nauce oraz osiągniecia artystycznie i sportowe.
To chyba te podstawowe podpowiedzi, które pomogą Ci dobrze wybrać studia.

A czy wiesz, że Politechnika spełnia te wszystkie punkty?

Wybór kierunków jest duży (oprócz głównych kierunków bardzo dużo jest też specjalizacji) a zakres ogromny! Od informatyki, automatyki, przez budownictwo, architekturę, biotechnologię aż po zarządzanie, naukę języków i inżynierię ogólną! W każdej dziedzinie prowadzący zajęcia uczą teorii oraz praktyki.

Politechnika Śląska to renomowana marka

To najstarsza uczelnia techniczna w woj. śląskim, która powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe podczas rozwoju branży wydobywczej. Teraz – jako jedna z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce – kształci inżynierów przyszłości, którzy specjalizują się w innowacyjnych technologiach. Politechnika Śląska swój główny kampus ma w Gliwicach – mieście dobrze skomunikowanym pod względem każdego środka transportu. Studiować u nas możesz w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i Rybniku. Same Gliwice są miastem o bogatej historii, a także liderem pod względem firm z branży nowoczesnych technologii. 

Łączenie nauki z praktyką – w tym jesteśmy ekspertami!

To na Politechnice Śląskiej powstały pierwsze w Polsce studia dualne, które – pół na pół – łączą naukę teorii na uczelni z praktyką odbywaną w konkretnych firmach przemysłowych.

Absolwenci tych kierunków są rozchwytywanie na rynku pracy, ponieważ wraz z ukończeniem studiów mają już za sobą kilkuletnie, niezwykle cenne doświadczenie.

Życie studenckie

Politechnika Śląska to też bogate życie studenckie – mamy wiele organizacji studenckich, w tym sekcje sportowe, teatr, chór i zespół studencki, a także klub studencki oraz akademiki na kampusie.

Rozwijać swoje naukowe zainteresowania możesz w wielu różnorodnych kołach studenckich.

Mamy też wsparcie w postaci stypendium socjalnego, rektorskiego, dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi.

Zwiedzaj z Nami cały świat

Last but not least – zagraniczne wyjazdy i wymiana międzynarodowa. Na Politechnice Śląskiej wiele kierunków prowadzonych jest w jęz. angielskim, ponieważ mamy wielu zagranicznych studentów. Możesz też wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus+. Ponadto, nasza Uczelnia jest jednym z członków Uniwersytetu Europejskiego Eureca-Pro, w ramach której prowadzimy wiele międzynarodowych inicjatyw.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Politechnice Śląskiej – zapraszamy do kontaktu.

Rekrutacja na studia na Politechnice Śląskiej rusza 30 maja 2023 roku. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące kierunków studiów, wymaganych dokumentów czy terminów znajdziesz na stronie:

www.rekrutacja.polsl.pl

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami! 

tel. 32 400 30 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-14:45)

e-mail: rekrutacja@polsl.pl

Ostateczny termin rejestracji na studia kończy się za:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Piotr Oczkowski
Piotr Oczkowski
Czytaj więcej
Studia będę wspominał jako jeden z lepszych okresów w moim życiu. Przez cały ten czas aktywnie działałem w Samorządzie Studenckim, co polecam gorąco każdemu, z uwagi na możliwość zdobycia szerokiego wachlarza umiejętności miękkich, czy jako doskonałe uzupełnienie zdobywanej w trakcie zajęć wiedzy technicznej. Niewątpliwie największym jednak atutem działalności w tej organizacji była możliwość poznania szerokiego grona fantastycznych osób, zarówno z Politechniki Śląskiej, jak również z innych Uczelni w kraju. Cały czas powtarzam, że działalność w samorządzie to z jednej strony dużo wyzwań i ciężkiej pracy, ale z drugiej strony jest to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy w grupie przyjaciół i znajomych. Nie ma zresztą, w mojej opinii, gorszego sposobu na zmarnowanie czasu studiów niż "samo chodzenie na zajęcia", bez zaangażowania się w dodatkowe aktywności dostępne na Uczelni takie jak koła naukowe, wymiany zagraniczne czy organizacje studenckie. Aktywne wykorzystanie czasu studiów umożliwia doskonały start w karierze zawodowej, co mogę potwierdzić swoim przykładem, ponieważ znalezienie pracy w zawodzie, zaraz po skończeniu studiów nie było problemem. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Dobrym przykładem jest chociażby program doktorat wdrożeniowy, który rozpocząłem w tym roku, a który umożliwia z jednej strony zdobywanie doświadczenia zawodowego, a z drugiej poszerzania wiedzy i uzyskania kolejnego tytułu naukowego. Program ten polecam szczególnie tym, którzy cenią sobie praktyczne zastosowanie nauki, w tym przypadku poprzez realizację projektu, którego celem jest tytułowe wdrożenie w wybranej gałęzi gospodarki.
Usman Suleman
Usman Suleman
Czytaj więcej
I am a Masters Student at Silesian University of Technology. If I conclude my experience so far there is no doubt that it has been a splendid journey of one and a half year. I am talking about all aspects including studying social life. Professors are highly cooperative laboratories are well equipped with state-of-the-art equipment which one need to get hands on experience in respective field. Along with this I have made great friends.
Katarzyna Młynarek-Żak
Katarzyna Młynarek-Żak
Czytaj więcej
Pochodzę z województwa opolskiego, gdzie Politechnika Śląska cieszy się bardzo dobrą opinią. W klasie maturalnej nie trzeba było mnie długo namawiać na wzięcie udziału w dniach otwartych naszej Uczelni. Bogato wyposażone laboratoria oraz atmosfera w społeczności studenckiej wywołały na mnie ogromne wrażenie. Podczas studiów nauczyciele akademiccy z Wydziału Mechanicznego Technologicznego zarazili mnie pasją do inżynierii materiałowej, którą studiowałam. Nauka na studiach stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dzięki mojemu zaangażowaniu i pomocy ze strony wykładowców, brałam udział w konferencjach i byłam współautorką artykułów naukowych. Studia na Politechnice Śląskiej zakończyłam otrzymując medal Omnium Studiosorum Optimo dla najlepszych absolwentów wraz z nagrodą Rektora I stopnia. Obecnie jestem doktorantką we Wspólnej Szkole Doktorskiej, dzięki czemu mogę w dalszym ciągu rozwijać swoje zainteresowania badawcze. Cieszę się, że jestem częścią Politechniki Śląskiej- może i Ty dołączysz?
Poprzedni
Następny

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie