Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności serwisu www.polsl.pl

Politechnika Śląska zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej www.polsl.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego www.polsl.pl

  • Data publikacji strony:
  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie podstawie oświadczenia dostawcy systemu informatycznego oraz samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • W części filmów nie ma napisów;
  • Część pól formularza kontaktowego ma etykiety niepowiązane z polami. W razie problemów, możesz kontaktować się z nami, pisząc także na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas;
  • Część pól menu nie zawiera elementu obrazującego "focus" w przypadku nawigacji klawiaturowej;
  • Część elementów graficznych nie posiada prawidłowo zdefiniowanych elementów tekstowych informujących o treści infomracyjnej grafiki;
  • Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktów jest Arkadiusz Twardoń, adres poczty elektronicznej arkadiusz.twardon@polsl.pl, numer telefonu: 607939796. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko,
  • dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby najwygodniejszy dla zgłaszającego.

Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez dostępności cyfrowej, a zgłaszający nie zgadza się z tą odmową, ma prawo złożyć skargę.

Skargę można złożyć także, jeśli nie zgłaszający nie zgadza się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę należy złożyć listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

  • mgr Grażyna Maszniew, EMBA / Dyrektor — Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami ,
  • Adres: ul. Akademicka 2A, 44-100 Gliwice,
  • mail: BON@polsl.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Siedzibą główną Politechniki Śląskiej jest budynek znajdujący się przy ul. Akademickiej 2a w Gliwicach (budynek Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej [RG] składa się z trzech skrzydeł A, B i C oraz łączników między nimi).

Najbliższe przystanki autobusowe – „Gliwice Wrocławska” 260 m od głównego wejścia oraz „Gliwice Łużycka” 270 m od głównego wejścia.

Do budynku można wprowadzić psa asystenta.

Wejście do budynku

Wejście główne znajduję się od strony ulicy Akademickiej. Przed wejściem jest podwyższony podcień (o długości ok. 340,0m) usytuowany równoległe do bryły budynku a prostopadle do skrzydeł A, B i C budynku. Pochylnia z wjazdem dla osób poruszających się na wózku znajduje się na osi z wejściem do głównego holu budynku od ulicy Akademickiej oraz z drugiej strony budynku od ulicy Łużyckiej. Wejście główne jest bezkolizyjne, dostępne dla wózków. Drzwi mają szerokość 200 cm i są otwierane automatycznie. Brak oznaczeń kontrastowych drzwi.

Wejście boczne od strony ulicy Łużyckiej jest bezkolizyjne, dostępne dla wózków, a drzwi są otwierane w stronę ulicy. Brak oznaczeń kontrastowych drzwi.

Informacje o dostępności schodów i windy:

Schody (stopnie) w budynku nie posiadają kontrastowych oznaczeń. Przy schodach znajdują się barierki po obu stronach. W budynku mieszczą się trzy windy.

Pierwsza winda usytuowana w skrzydle A budynku, w pobliżu wejścia od ulicy Łużyckiej, przy głównej klatce schodowej, jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Posiada sygnalizacje dźwiękową informującą o kierunku jazdy. Zapewniono informację o przyjeździe windy. Dostęp do windy jest od parteru do czwartego (ostatniego) piętra. Przyciski panelu sterowania na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny są wyposażone w oznaczenie dotykowe.

Druga winda jest usytuowana w pobliżu głównego wejścia od strony ulicy Akademickiej, w skrzydle B. Dostęp do windy jest od parteru do czwartego piętra (ostatniego). Nie posiada sygnalizacji dźwiękowej informującej o kierunku jazdy. Przyciski panelu sterowania na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny są wyposażone w oznaczenie dotykowe.

Trzecia winda znajduje się w skrzydle C, w pobliżu głównego wejścia od strony ulicy Akademickiej. Dostęp do windy jest od parteru do czwartego piętra (ostatniego). Brak sygnalizacji dźwiękowej informującej o kierunku jazdy. Przyciski panelu sterowania na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny są wyposażone w oznaczenie dotykowe.

Przy windach w skrzydłach B i C usytuowane są windy schodowe dla osób na wózkach z dostępem do holu i wejścia głównego.

Informacja o pomieszczeniach sanitarnych:

Budynek posiada dwie toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jedna toaleta znajduje się na 2 piętrze. Informacja o toalecie w formie piktogramu znajdującego się na drzwiach oraz podwieszonego pod sufitem. Brak oznaczeń dotykowych lub dźwiękowych. Drzwi do toalety są̨ prawostronne, otwierane na zewnątrz. W toalecie zapewniono: przestrzeń manewrową, miskę ustępową wiszącą (usytuowaną po prawej stronie od wejścia, wyposażoną w uchwyty podnoszone po obu stronach miski), umywalkę (usytuowaną po prawej stronie od wejścia, wyposażoną w dwustronne uchwyty) oraz słuchawkę prysznicową. Toaleta posiada system przywoławczy usytuowany obok miski ustępowej, z sygnalizatorem świetlnym umieszczonym na zewnątrz pomieszczenia i dźwiękowym połączony bezpośrednio z portiernią budynku.

Druga toaleta znajduje się na parterze budynku w Laboratorium Dostępności, naprzeciw biura spraw osób z niepełnosprawnościami, w bezpośrednim sąsiedztwie z bocznym wejściem do budynku. Drzwi do toalety są̨ lewostronne, otwierane poprzez przycisk na zewnątrz. W toalecie zapewniono: przestrzeń manewrową, miskę ustępową wiszącą (usytuowaną po lewej stronie od wejścia, wyposażoną w uchwyty podnoszone po obu stronach miski), umywalkę (usytuowaną po lewej stronie od wejścia, wyposażoną w dwustronne uchwyty), prysznic, komfortkę oraz podnośnik elektryczny. Łazienka posiada system przywoławczy w postaci sygnalizatora optyczno-akustycznego i przycisku reset z sygnalizatorem dźwiękowym umieszczonym na zewnątrz pomieszczenia. Układ instalacji pozwala na powiadomienie portierni.

Informacje o miejscu parkingowym:

  • Pomiędzy ulicą Akademicką a placem Krakowskim, przy skrzydle A budynku Wydziału znajduje się parking na którym znajduje sią wydzielone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Przy wejściu od ulicy Łużyckiej znajduje się parking dla osób z niepełnosprawnościami zarządzany przez pracowników Laboratorium dostępności.

Informacje dodatkowe:

W budynku zostało zainstalowanych 13 systemów nawigacyjno – informacyjnych TOTUPOINT oraz 1 Totem na zewnątrz budynku i 1 specjalny system ewakuacji dla osób niesłyszących i niewidzących. Ponadto w budynku znajduje się 1 pętla indukcyjna oraz 6 systemów FM. Budynek nie posiada tyflomapy oraz oznakowań z wypukłymi cyframi i alfabetem Brajla.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Politechnika Śląska korzysta z usług zewnętrznych tłumaczy języka migowego. W przypadku konieczności skorzystania z takich usług istnieje możliwość ich zamówienia po wcześniejszym zgłoszeniu. Ponadto posiadamy pętle indukcyjne w pięciu budynkach (Wydział Architektury, Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko oraz Centrum Edukacyjno-Kongresowe) oraz sześć systemów FM. Na całym Kampusie Uczelni dostępnych jest także 200 znaczników TOTUPOINT – dźwiękowych elementów systemu nawigacyjno-informacyjnego, które służą do ułatwienia orientacji oraz poruszania się po budynkach Uczelni.

Dodatkowe wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami oferuje Biuro Spraw Osób z Niepełnosprawnościami działające na Uczelni. Oferta Biura jest dostępna na stronie Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska | Centrum Obsługi Studiów w zakładce „Biuro Spraw Osób z Niepełnosprawnościami".

Przykładowe formy wsparcia oferowane na Politechnice Śląskiej:

  • pomoc asystenta dydaktycznego osoby niepełnosprawnej,
  • dostosowanie materiałów edukacyjnych oraz egzaminacyjnych np. wersja elektroniczna, materiały przygotowane w powiększonym druku lub w brajlu,
  • dostosowanie procesu kształcenia i formy egzaminów stosownie do potrzeb studenta,
  • wypożyczalnia sprzętu wspomagającego proces kształcenia,
  • organizowanie dodatkowych zajęć konsultacyjno-wyrównawczych,
  • dodatkowe bezpłatne zajęcia z języka angielskiego w formie zdalnej dla studentów z niepełnosprawnościami.

Wsparcie jest przyznawane i dostosowywane indywidualnie do potrzeb każdej osoby.

W celu zapewnienia kompleksowego wsparcia na Politechnice Śląskiej powołano Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Ponadto na każdym Wydziale działają Wydziałowi Pełnomocnicy Dziekana ds. Osób z Niepełnosprawnościami Politechnika Śląska | Wydziałowi Pełnomocnicy ds. Osób z Niepełnosprawnościami

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie