Start - Aktualnosci

Wytyczne MEiN w związku ze zniesieniem obostrzeń w czasie stanu epidemii
Informacja MEiN w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów
i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku
z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r., poz. 679):
- Od poniedziałku (28 marca 2022 r.) został zniesiony nakaz zakrywania maseczką ust
i nosa oraz obowiązek zachowania dystansu społecznego w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek do dnia 30 kwietnia 2022 r. stanowią podmioty, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz apteki.
W związku z tym należy podkreślić, iż moc utraciły przepisy § 23 ust. 1 pkt 5 oraz § 23 ust. 3 pkt. 20 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 25 lutego 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 473) określające zasady dotyczące zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki na terenie uczelni, instytutu lub federacji.
- Ponadto została zniesiona izolacja i kwarantanna dla osób zakażonych COVID-19. Jednak osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwarantannę, izolację
albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć je na dotychczasowych zasadach. - Odnośnie zasad podróżowania zostały zniesione wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz spoza strefy Schengen, co oznacza, że nie ma już obowiązku:
- legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,
- wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2,
- odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
Jednocześnie: osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską ze względu na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy nie podlegają obecnie obowiązkowi kwarantanny przyjazdowej;
- Przypominamy, że już od 1 marca 2022 r. zniesiono limity osób w sklepach, restauracjach, teatrach, kinach i innych miejscach kultury. Nie ma już limitu osób w transporcie publicznym. Wszelkie wydarzenia uczelniane, spotkania i imprezy mogą być organizowane w pełnym projektowanym wymiarze uczestników. Ponownie zostają otwarte dyskoteki, kluby i inne lokale organizujące tańce.
Aktualne zasady związane ze stanem epidemii w kraju dostępne są również na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Zaznaczamy, iż ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
(Dz. U. z 2022 r., poz. 574) umożliwia realizację kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (tzw. kształcenie zdalne).
Zgodnie z art. 67 ust. 4, jeżeli pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na określonym kierunku, część efektów uczenia się objętych programem studiów może być uzyskana w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi zajęcia.
Szczegółowe wymagania związane z prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość regulują przepisy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661, ze zm.).
Jednocześnie przypominamy, że w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii. Zatem w dalszym ciągu zastosowanie mają przepisy § 13a ww. rozporządzenia, które dopuszczają prowadzenie zajęć na studiach z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów, a liczby punktów ECTS przypisanych do zajęć prowadzonych w tym okresie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie wlicza się do limitu liczby punktów ECTS określonych w §13. Niemniej jednak szczegółowe decyzje w tym zakresie dotyczące określonych kierunków i zajęć należą do władz danej uczelni i muszą być zgodne z przepisami powszechnie obowiązującymi.
Jednocześnie należy znaczyć, iż w szczególny sposób uregulowane jest kształcenie na kierunkach studiów przygotowujących do wykonywania poszczególnych zawodów objętych standardami kształcenia zawartych w rozporządzeniach Ministra wydanych na podstawie art. 68 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dla których zasady, w tym limity punktów ECTS, które mogą być uzyskane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określone są w wspomnianych rozporządzeniach.
Uprzejmie przypominamy również, iż zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Rektor zarządza uczelnią (art. 23 ust. 2 pkt 2), dba o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni (art. 50) oraz zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i kształcenia (art. 51). W związku z tym mając na uwadze wejście w życie nowych przepisów prawnych, zachęcamy do przeglądu i analizy regulacji wewnątrzuczelnianych, które powinny być dostosowane do aktualnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych wynikających z obowiązujących przepisów. Rektorzy i władze uczelni, decydując o zasadach organizacji wewnętrznej i środkach służących zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia w poszczególnych uczelniach, powinni uwzględnić zmiany stanu prawnego ograniczające możliwości nakładania ograniczeń i obostrzeń wynikających z dotychczas obowiązujących przepisów prawa.
Aktualności
Pokaż wszystkie






Szkolenia okresowe BHP dla pracowników - Styczeń 2024
Link do PZE: Platforma Zdalnej Edukacji - szkolenia dla pracowników
Kontakt w sprawie szkolenia: katarzyna.dynus@polsl.pl lub anna.nieznalska@polsl.pl





Więcej aktualności Mniej aktualności