Start - Aktualności
Aktualności

Warsztaty dla uczennic szkół średnich – Perspektywy
W Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym w Laboratorium 14C i Spektrometrii Mas odbyły się „Warsztaty dla uczennic szkół średnich – Perspektywy”. Ich realizacja miała miejsce w ramach programu „Girls, it's time for tech", wspólnej inicjatywy Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Śląskiej, Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz firmy Stellantis. Uczestniczkami były uczennice 5 Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.
Tematyka warsztatów "Pani detektyw na tropie zmian klimatu i środowiska" obejmowała zagadnienia dotyczące metody dendrochronologicznej, pomiarów stosunków izotopów stabilnych oraz datowania radiowęglowego. Są to techniki od lat stosowane w Zakładzie Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska, do określania wieku próbek zawierających węgiel, w tym do datowania drewna oraz do rekonstrukcji warunków klimatycznych i środowiskowych w przeszłości. Uczennice miały możliwość zapoznania się z podstawami teoretycznymi tych metod badawczych oraz zaznajomienia się z wynikami prowadzonych w Zakładzie badań, między innymi w ramach dużych międzynarodowych projektów. Uczestniczki Warsztatów miały również okazję zobaczenia, w jaki sposób analizy wykonywane są w praktyce. Była możliwość przyjrzenia się próbkom drewna pod mikroskopem, sposobowi pomiaru szerokości przyrostów rocznych i zapoznania się z warsztatem pracy dendrochronologa. W trakcie Warsztatów można było z bliska obejrzeć urządzenia pomiarowe, zaznajomić się z ich działaniem, sposobem przygotowania próbek oraz przyjrzeć się różnorodnym materiałom wykorzystywanym w trakcie analiz. Uczestniczki miały okazje poznać różne ciekawostki i problemy związane z przedstawioną tematyką. Widoczne skupienie oraz pytania zadawane prowadzącym świadczyły o rozbudzeniu zainteresowania przedstawioną problematyką badawczą.
Prowadzącymi Warsztaty były pracowniczki Politechniki Śląskiej: dr inż. Marzena Kłusek oraz dr hab. inż. Sławomira Pawełczyk, prof. PŚ, specjalizujące się od wielu lat w dendrochronologii oraz w badaniach izotopów stabilnych i datowaniu radiowęglowym.














Więcej aktualności Mniej aktualności