mini_2
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 31.10.2024     Aktualizacja: 02.11.2024

Studenci otrzymali podwójne dyplomy

Wręczenie podwójnych dyplomów Politechniki Śląskiej oraz THM University of Applied Sciences w Giessen w Niemczech dwóm absolwentom Wydziału Elektrycznego było częścią spotkania Sieci Kooperacji Uniwersytetów Europy Wschodniej i Centralnej CUCEE. Podczas dwudniowego seminarium odbyła się także sesja jubileuszowa poświęcona sylwetce prof. Stanisława Fryzego.

CUCEE to sieć siedmiu uczelni, które współpracują w dydaktyce i badaniach. Dzięki porozumieniu z niemiecką uczelnią, studenci kierunku elektrotechnika mają szansę zdobycia podwójnego dyplomu. Trzeci rok studiów odbywa się w THM University of Applied Sciences, w języku niemieckim.

– Miałem okazję rozwinąć moją znajomość języka i lepiej poznać ten kraj – powiedział mgr inż. Kacper Sadowski, absolwent Politechniki Śląskiej i THM University of Applied Sciences, który podkreślił, że studia miały wysoki poziom i wymagały dużo pracy.

– Ja również nie ukrywam, że studia były trudne, ale warto było podjąć się tego wyzwania, teraz jestem osobą, która wyróżnia się na rynku pracy – dodał mgr inż. Dawid Klimek, absolwent Politechniki Śląskiej i THM University of Applied Sciences.

Fot1
Fot3

Absolwenci obu uczelni otrzymali dyplomy z rąk prof. dr hab. inż. Anny Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz koordynatora CUCEE z THM, prof. Rafaela Greszczynskiego.

– Wszelkie aktywności związane z możliwością kształcenia w zagranicznej uczelni rozwijają studentów, także ich kompetencje miękkie i językowe – zaznaczyła prorektor. – Nasza Uczelnia stwarza wiele możliwości studiowania zagranicą, mamy bardzo dużą ofertę kształcenia razem z partnerami zagranicznymi, obecnie pracujemy także nad takim rozwiązaniem, żeby studenci mogli otrzymywać dyplomy z wielu uczelni, stwarza nam takie możliwości uczestnictwo w uniwersytecie europejskim EURECA PRO – dodała prof. Chrobok.

mini_4

W ramach spotkania z przedstawicielami Sieci Kooperacji Uniwersytetów Europy Wschodniej i Centralnej CUCEE odbyła się także sesja jubileuszowa poświęcona sylwetce prof. Stanisława Fryzego – jednego z założycieli Wydziału Elektrycznego, który był jednym z pierwszych pięciu wydziałów Politechniki Śląskiej.  

– Sesja wpisuje się w obchody 80-lecia Wydziału Elektrycznego, ale szczególną okazją są okrągłe rocznice związane z działalnością profesora -100 lecie jego doktoratu (1924) oraz 90-lecie profesury na Politechnice Lwowskiej (1934). Przy okazji wizyty gości w ramach CUCEE chcieliśmy upamiętnić sylwetkę profesora w szczególności, że jednym z partnerów CUCEE jest Politechnika Lwowska, z którą prof. Fryze był związany przez wiele lat życia – powiedział dr hab. inż. Mariusz Stępień, prof. PŚ.  

Podczas sesji rozmawiano o drodze zawodowej profesora, a także o jego dokonaniach naukowych i teorii mocy. Nie zabrakło wspomnień i anegdot wychowanków prof. Fryzego, z którymi podzieliła się prof. Zofia Cichowska, związana wiele lat z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Pani prof. Cichowska pierwszy raz zetknęła się z prof. Fryzem jako studentka I roku w 1952 roku, a po ukończeniu studiów i kilku latach pracy została jego asystentką.  

– Na wydziale byli profesorowie wybitni, ale nikt nie dorównał prof. Fryzemu, był wyjątkową osobowością, człowiekiem wielkiego formatu, który umiał łączyć naukę z dydaktyką, traktował je równorzędnie – opowiadała prof. Cichowska. – Wówczas dostępne były tylko tablica, kreda i głos, profesor okraszał wykłady przeróżnymi radami, dzielił się swoim doświadczeniem życiowym. Kochaliśmy profesora, na jego wykładach starostowie nie musieli sprawdzać obecności, byli wszyscy.  

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć prace prof. Fryzego ze zbiorów Biblioteki Politechniki Śląskiej a także wybrane rękopisy jego listów.  

mini_5
mini_6

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie