uczestnicy szkoły w sali konferencyjnej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 26.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Szkoła Membranowa na Politechnice Śląskiej

Na Politechnice Śląskiej trwa XVII Szkoła Membranowa. Wydarzenie dedykowane jest studentom, doktorantom, młodym pracownikom naukowym reprezentującym uczelnie i instytuty naukowe oraz przedstawicielom firm i instytucji zainteresowanych problematyką membranową.

W szkole udział bierze ponad 60 osób - wykładowców, młodych naukowców oraz przedstawicieli przemysłu. Uczestników powitał Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ.

-  Szkoła Membranowa to okazja dla naukowców, studentów i doktorantów do dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń. To też okazja do nawiązania współpracy w zakresie badań naukowych, pisania wspólnych projektów a co za tym idzie dalszego rozwoju naukowego – powiedział Prorektor.  

na zdjęciu widzimy prorektora, który przemawia

Szkoła Membranowa skierowana jest przede wszystkim do młodych naukowców.

 - Kierujemy te spotkania do studentów, którzy szykują się do robienia dyplomów inżynierskich lub magisterskich oraz do doktorantów. Drugą grupą docelową do której chcemy trafiać to środowisko przemysłowe. Podczas Szkoły Membranowej przygotowujemy prezentacje, które pokazują młodym ludziom czym są membrany, gdzie mogą być zastosowane i jakie dają korzyści. W ten sposób chcemy ich zachęcić, aby w przyszłości zajęli się tym zagadnieniem, ponieważ jest to dziedzina, która w przemyśle będzie się rozwijać - powiedział dr hab. inż. Maciej Szwast, prof. Politechniki Warszawskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Membranowego.

Procesy membranowe, są coraz powszechniej stosowane na świecie i to w wielu technologiach. - Są to procesy separacji dużo bardziej efektywne niż te tradycyjne. Ponieważ badania w tym zakresie prowadzone są w wielu ośrodkach naukowych w Polsce, daje to szansę młodym naukowcom na zrobienie kariery w tej dziedzinie. Na Politechnice Śląskiej mamy wielu studentów i doktorantów zajmujących się tą tematyką – powiedział prof. Marian Turek z Wydziału Chemicznego na Politechnice Śląskiej

uczestnicy konferencji

Procesy membranowe stosowne są w przemyśle, w oczyszczaniu strumieni wodnych, w odsalaniu wód, oczyszczaniu ścieków, odwadnianiu etanolu, separacji gazów a także w medycynie. – Takim przykładem zastosowania membran w medycynie jest np. sztuczna nerka. Dializa przeprowadzana tą metodą pozwala usuwać toksyny z krwi pacjenta – dodaje profesor Turek.

Procesy membranowe wykorzystuje także przemysł spożywczy. -  To dzięki niemu możemy kupić mleko z różną zawartością tłuszczu. Także przemysł samochodowy wykorzystuje tę metodę do odzysku farb, które są stosowane do malowania nadwozi – wyjaśnia prof. Marian Turek z Wydziału Chemicznego na Politechnice Śląskiej.

Najbardziej znanym zastosowaniem procesów membranowych są filtry, które stosujemy w swoich domach do zmiękczania wody.

Szkoła Membranowa potrwa do piątku. Podczas konferencji odbędą się wykłady oraz warsztaty w laboratoriach Politechniki Śląskiej. Organizatorzy przygotowali także konkurs na najlepszą prezentację posterową.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://events.polsl.pl/szkolamembranowa/.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie