tydzień eko
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 21.08.2024

Bądź eko z Politechniką Śląską 

Trwa Tydzień Eko w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. To świetna okazja, by uzupełnić wiedzę z zakresu ekologii i zrozumieć czym jest zrównoważony rozwój, a także inspiracja do działań na rzecz naszej planety na co dzień.  

Dla jednych śmieci, dla innych surowiec – opakowania po jajkach, butach, nakrętki czy plastikowe butelki znalazły kolejne zastosowanie służąc jako materiały do stworzenia oryginalnych zabawek. Warsztaty „Tworzymy Eko-zabawki” poprowadziły studentki Politechniki Śląskiej działające w Kole Naukowych "The Air Quality Team".   

– Chcemy przy okazji nauczyć dzieci czym jest ekologia, jak się segreguje śmieci, co możemy zrobić, żeby pomóc środowisku, bo to przecież my najbardziej mu szkodzimy – tłumaczy Nikola Dąbek, studentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. – Widzimy, że poziom świadomości ekologicznej u dzieci jest wysoki, co bardzo nas cieszy.  

baner3

Studentki pokazały, że dbanie o naszą planetę może być kreatywne i inspirujące. Uczestnicy Tygodnia Eko mogą odkrywać, że ekologia to nie przykry obowiązek, lecz pasjonująca podróż przez świat innowacji i możliwości, które niesie za sobą zrównoważony i zdrowy tryb życia. 

W katowickim Parku Kościuszki odbył się Uważny EkoSPACER, który poprowadziła Patrycja Stukator z Czuję Las - witryny poświęconej zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Spacerowała międzypokoleniowa grupa – mamy z dziećmi, osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy.  

baner2

– W trakcie spaceru wyostrzyliśmy nasze zmysły, uczestnicy wysłuchali EKO-wierszu, użyli lup do obserwacji przyrody – opowiada Patrycja Stukator. – Miał on pogłębić więź uczestników z naturą. Uważność na naturę, połączona z ruchem ciała, pozwoli nam poczuć, że jesteśmy w silnej relacji z każdym żywym bytem na tej planecie. Mówi się, że intuicja to jeden ze zmysłów, który w nas zanika, a kiedyś był bardzo istotny. Użyłam w trakcie spaceru hasła „kompas w sercu”, by ludzie posłuchali swojego ciała i dali się prowadzić do jakiegoś bytu zielonego, który da im ukojenie. 

Drugi dzień Tygodnia Eko zakończył się w Kato Science Corner, gdzie Joanna Bronisławska, działająca pod pseudonimem artystycznym Asi Mina, poprowadziła warsztaty EkoBAND – Muzyka z odzysku.  

baner5

– Przygotowałam warsztaty dla dzieci, w trakcie których zastanawialiśmy się, co to jest ekologia w muzyce. Rozmawialiśmy o tym, czy w ogóle potrzebujemy tworzyć instrumenty, czy wystarczy wsłuchać się w otaczające nas dźwięki. Spróbowaliśmy również jednak z pozornie niepotrzebnych przedmiotów stworzyć instrumenty, dając przedmiotom drugie życie, które za chwile wylądowałyby w śmietniku – tłumaczy Joanna Bronisławska. – Chciałabym, żeby te tygodnie nauki nie trwały tydzień, ale by trwały jak najdłużej. Aby zachęciły nas do refleksji nad tym, w jaki sposób żyjemy. 

– Współpracujemy z naukowcami, artystami i ekspertami, aby zapewnić wysoką jakość wszystkich wydarzeń. Mamy niezwykłą satysfakcję obserwując jak uczestnicy aktywnie uczestniczą w wykładach, zadają pytania, poznają nowe osoby i rozwiązują problemy - od tych przyziemnych po skomplikowane zagadnienia naukowe – mówi mgr inż. Ewa Głuszek z Politechniki Śląskiej, producentka Tygodnia Eko. Wraz z kuratorką wydarzenia, dr hab. inż. Ewą Brągoszewską, prof. PŚ postanowiły częstować uczestników Tygodnia Eko soczystymi jabłkami od lokalnych dostawców. Niech przypominają jak ważne jest dbanie o środowisko.  

baner6

Więcej informacji na temat Tygodnia Eko oraz szczegółowy plan darmowych wydarzeń można znaleźć TUTAJ.  

współpraca: Martin Huć

slider z tekstem Tydzien Nauki

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie