na zdjęciu uczestnicy konferencji przed budynkiem
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 08.07.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Konferencja Kolegium Prorektorów

W Poznaniu odbyła się Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju. Profesor Janusz Kotowicz został powołany na funkcję honorowego przewodniczącego.

W dniach od 5 do 7 czerwca 2024 roku odbyła się prestiżowa konferencja, organizowana przez Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju. Tym razem uczestników konferencji gościła Politechnika Poznańska. Wydarzenie zgromadziło 52 prorektorów publicznych uczelni technicznych z całej Polski, którzy podjęli debatę nad kluczowymi wyzwaniami i przyszłością szkolnictwa wyższego oraz współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Naszą Uczelnię reprezentowali: prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, a także przyszli prorektorzy kadencji 2024-2028: prof. dr hab. inż. Bożena Skołud, dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ oraz prof. dr hab. inż. Sebastian Werle.

Konferencję uroczyście otworzyli prof. Teofil Jesionowski, Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej, który podkreślił znaczenie współpracy między uczelniami technicznymi oraz wspólnego działania na rzecz rozwoju nauki i technologii. W uroczystości udział wzięli także przewodniczący obu kolegiów, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz oraz dr hab. inż. Adam Bejger, prof. Politechniki Morskiej.

konferencja prorekotrów fot. mat. PŚ

Prof. Janusz Kotowicz przypomniał uczestnikom konferencji o początkach Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych, o jego poprzednich władzach oraz wspomniał poprzednie konferencje. Podziękował uczestnikom za ich zaangażowanie i wkład, jaki wnieśli podczas tych spotkań. Jest to ostatni rok piastowania stanowiska przewodniczącego Kolegium przez prof. Kotowicza, który był jego przewodniczącym od początku istnienia kolegium, tj. od 2017 roku.

Podczas pierwszej sesji konferencji odbyły się trzy główne wystąpienia:

  1. Bieżące prace i plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu w MNiSW, zaprezentowała aktualne inicjatywy oraz plany ministerstwa mające na celu wsparcie i rozwój badań naukowych oraz szkolnictwa wyższego w Polsce.
  2. Działalność Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – prof. Jerzy Małachowski, Dyrektor NCBR, omówił najnowsze projekty realizowane przez NCBR, które mają na celu promowanie innowacji oraz wspieranie technologicznego postępu kraju.
  3. Panel Dyskusyjny: Rola NCBR w kształtowaniu technologicznej przyszłości Polski – Panel moderowany przez prof. Wojciecha Sumelkę z Politechniki Poznańskiej zgromadził wybitnych ekspertów:
    • prof. Jerzy Małachowski - NCBR
    • prof. Teofil Jesionowski - JM Rektor Politechniki Poznańskiej
    • prof. Adam Woźniak - Politechnika Warszawska
    • prof. Łukasz Albrecht - Politechnika Łódzka
    • prof. Rafał Wiśniowski - Akademia Górniczo-Hutnicza

Dyskusja skoncentrowała się na roli NCBR w promowaniu innowacji oraz współpracy między uczelniami a przemysłem. Uczestnicy omówili również wyzwania i możliwości związane z implementacją nowoczesnych technologii w gospodarce narodowej.

Druga sesja konferencji była równie inspirująca, a obejmowała ona tematy związane z metrologią, sztuczną inteligencją oraz cyberbezpieczeństwem:

  1. Polska Metrologia i współpraca uczelni z Głównym Urzędem Miar w świetle nowego Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego – prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, oraz dr Andrzej Kurkiewicz, Dyrektor w GUM, przedstawili nowe perspektywy współpracy między uczelniami a GUM.
  2. Zagrożenia sztucznej inteligencji – prof. Andrzej Jaszkiewicz, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Poznańska, omówił potencjalne zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz strategie ich minimalizacji.
  3. Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa – prof. Mariusz Głąbowski, Politechnika Poznańska, zaprezentował działania i cele Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej.

Uczestnicy konferencji, w związku z upływem drugiej kadencji na stanowisku przewodniczącego prof. Janusza Kotowicza, wybrali nowego przewodniczącego Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych. Został nim prorektor ds. współpracy AGH, prof. Rafał Wiśniowski. Jednocześnie ponownie na stanowisko przewodniczącego Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju wybrano prof. Artura Bejgera.

Uczestnicy spotkania, na wniosek prorektorów: prof. Rafała Wiśniowskiego z AGH, Grzegorza Królczyka z Politechniki Opolskiej, prof. Adama Woźniaka z Politechniki Warszawskiej oraz prof. Artura Bejgera z Politechniki Morskiej, przedstawili propozycję utworzenia stanowiska Przewodniczącego Honorowego Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych. Na to stanowisko zaproponowano prof. Janusza Kotowicza z Politechniki Śląskiej. Zebrani prorektorzy jednomyślnie poparli tę propozycję.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie