Start - Aktualności - Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na Politechnice Śląskiej

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na Politechnice Śląskiej
Posłowie komisji sejmowej odbyli dwa wyjazdowe posiedzenia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Parlamentarzyści rozmawiali z naukowcami na temat sztucznej inteligencji oraz koncepcji Smart City – inteligentnych miast przyszłości.
Parlamentarzyści odwiedzili Politechnikę Śląską na zaproszenie dziekana wydziału, prof. Jan Kaźmierczaka. Spotkali się z naukowcami reprezentującymi dwa Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej: Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych oraz Inteligentne miasta i mobilność przyszłości.
– Osoby, które podejmują decyzje prawne powinny kontaktować się ze specjalistami w różnych dziedzinach, ponieważ mogą w ten sposób uzyskać wsparcie merytoryczne – powiedział prof. Jan Kaźmierczak, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. – Chcemy zaprezentować czym zajmują się nasi naukowcy w zakresie sztucznej inteligencji i miast przyszłości, ale także pokazać, że nasza uczelnia współpracuje w tym zakresie z innymi uczelniami w regionie oraz partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego.
Bartłomiej Pejo, przewodniczący komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii dziękując za zaproszenie podkreślił, że parlamentarzyści stoją przed ogromnym wyzwaniem legislacyjnym dotyczącym sztucznej inteligencji.
– Legislacja związana ze sztuczną inteligencją będzie niezwykle skomplikowana, stoimy przed szeregiem wyzwań, jak może działać w ochronie zdrowia, a jak w obszarze spraw społecznych – mówił poseł Pejo, dodając, że liczy na dobrą współpracę z naukowcami w tym zakresie.
– Rozmawialiśmy z naukowcami o tym, gdzie sztuczna inteligencja jest implementowana, to jest obszar świata biznesu, produkcji, medycyny, usług publicznych. Poruszaliśmy także zagadnienia natury etyczno-moralnej – dodał poseł Artur Gierada.
– Sztuczna inteligencja jest nieco mitologizowana, to narzędzie informatyczne, nie zawsze skuteczne, jedno z wielu. Ja pisałem dyplom wykorzystując suwak logarytmiczny, ponieważ innych narzędzi nie było, pamiętam dyskusję czy pozwolić studentom na użytkowanie kalkulatorów, potem pojawiły się pierwsze komputery przenośne. W tej chwili mamy kolejny etap, ale oczywiście musimy rozmawiać o korzyściach i zagrożeniach wynikających z użytkowania np. czata GPT w edukacji – powiedział prof. Kaźmierczak.
Podczas posiedzenia komisji, omawiano także koncepcję Smart City, zakładającą podwyższenie jakości życia mieszkańców miast z wykorzystaniem połączenia najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych i nauk społecznych.
Posłowie zapowiedzieli, że będą organizować podobne wyjazdowe posiedzenia komisji takie na innych uczelniach.