na zdjęciu widzimy od tyłu siedzących na sali konferencyjne uczestników i prelegenta mówiącego do mikrofonu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 05.06.2024

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna w Rybniku

Już po raz dziewiąty w CKU Rybnik – filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój”. W wydarzeniu udział wzięła minister przemysłu – Marzena Czarnecka, władze Politechniki Śląskiej oraz naukowcy i eksperci z Polski i z zagranicy.

Podczas trzech dni obrad uczestnicy dyskutowali o tym jak pozyskiwać energię a także o szeroko pojętej ochronie środowiska oraz zagadnieniach z zakresu z energetyki, kopalnictwa, szkolnictwa, ochrony zdrowia i BHP.

– Konferencje są doskonałym miejscem do wymiany poglądów, śmiałych dyskusji, są bardzo inspirujące. Aktywny udział w tego typu wydarzeniach przynosi znakomite efekty. Jestem przekonany, że konferencja „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój”, właśnie tutaj w Rybniku, w miejscu, silnie związanym z przemysłem wydobywczym, jest bardzo potrzebna. Należy dyskutować i przekonywać, że transformacja energetyczna wcale nie jest taka zła, ona jest po prostu źle komunikowana – powiedział dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna w Rybniku 2 fot. Jolanta Skwaradowska

Celem konferencji jest również integracja przemysłu, uczelni i samorządu.

– Ta integracja ma pomóc w uświadamianiu lokalnej społeczności, tego co nas czeka, co musimy zmienić nie tylko w górnictwie, ale i w całej energetyce – dodał Stefan Czerwiński, główny organizator konferencji, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej oddział w Rybniku.

Zakres tematyczny konferencji był szeroki. Uczestnicy debatowali trzy dni, część z tematów przechodziła na sesje równoległe. – Aby dziś w Europie mówić o węglu, trzeba mieć wiele odwagi, ale też wyobraźni, aby odpowiedzieć na pytanie: co w zamian? Tym bardziej, że Polska elektroenergetyka i ciepłownictwo nadal oparte są o surowiec, jakim jest węgiel kamienny – mówił dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ, dyrektor CKU w Rybniku.  – Czekające nas zmiany wymagają przede wszystkim olbrzymiej świadomości społecznej. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, z udziałem partnerów rządowych, społecznych, organizacji pozarządowych i samorządów. Musi być wypracowane jasne, wspólne stanowisko, tak, aby w zgodzie pójść do przodu – dodał profesor Łukaszczyk.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna w Rybniku fot. Jolanta Skwaradowska

Jak podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, konferencja ma wyznaczać pewne trendy i drogi, określające zmiany profilu gospodarczego Śląska oraz to jak będzie przebiegać transformacja energetyczna. To właśnie Rybnik jest miastem, które wdraża nowoczesne technologie wodorowe.

- W Rybniku jeździ najwięcej w Polsce, bo aż dwadzieścia, autobusów zasilanych wodorem, posiadamy również stację tankowania wodoru. Głęboko wierzę, że w kolejnych latach, dzięki naukowcom i biznesowi wodór będzie coraz bardziej obecny w transformacji gospodarczej nie tylko Rybnika, ale też całego regionu – powiedział Piotr Kuczera.

Podczas konferencji wręczone zostały także odznaki Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej. Otrzymali je:  

  • dr hab. inż. Jan Kania, emerytowany pracownik Politechniki Śląskiej
  • Józef Janowski absolwent naszej uczelni oraz zastępca prezesa Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej oddział w Rybniku.
na zdjęciu uczestnicy konferencji na sali siedzą

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie