fot Maciej Mutwil (18)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 02.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Niezwykłe możliwości dronów i modeli prezentowano na lotnisku Muchowiec

Trwa Tydzień Latania w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. W ramach tego wydarzenia w weekend odbywają się pokazy lotnicze. Piknik lotniczy z mnóstwem atrakcji odbył się w sobotę na lotnisku Muchowiec w Katowicach. W niedzielę impreza przeniesie się na lotnisko do Gliwic.

Pokazy bezzałogowych statków latających odbywały się w sobotę 1 czerwca na lotnisku Muchowiec.  Widzowie mogli podziwiać modele latające, a wieczorem nocny pokaz dronów.

Organizatorem Tygodnia Latania są naukowcy Politechniki Śląskiej z dr hab. inż. Jarosławem Kozubą, prof. PŚ na czele. Z kolei gospodarzem sobotnich pokazów był Śląski Aeroklub w Katowicach.

- Cieszymy się, że to właśnie tu odbywa się tak ważne wydarzenie dla pasjonatów lotnictwa.  Jesteśmy dumni, że na tym obiekcie, który jest jednym z najstarszych lotnisk w kraju, z najstarszym w Polsce działającym aeroklubem pokazywane są modele, czyli coś, co dla zainteresowanych lotnictwem mogło być do tej pory nieznane  - powiedział Michał Tomanek, prezes Aeroklubu Śląskiego.

fot Maciej Mutwil (7)

Zespoły akrobacyjne, które prezentowały możliwości modeli z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tego występu. Pokazy przyciągnęły na lotnisko mnóstwo pasjonatów lotnictwa. Bez względu na wiek, z zapartym tchem podziwiali akrobacje wykonywane przez maszyny w powietrzu.

- Pracujemy czasem kilka lat nad jednym takim projektem. Poza tym koszty wykonania takiego modelu są bardzo duże. Sam silnik to koszt rzędu 2, a nawet 3 tysięcy euro – powiedział Tomasz Bartela, członek Sportowego Klubu Modelarskiego w Bobrownikach.

Odwiedzający katowickie lotnisko mogli zapoznać się nie tylko z klubami modelarskimi, ale także stowarzyszeniami z regionu i służbami mundurowymi, które na co dzień wykorzystują możliwości bezzałogowych statków latających w swoich działaniach. To m.in. Polskie Siły Zbrojne, które zachęcały w sobotę do wstąpienia w szeregi wojska i rozwijania kompetencji w tym zakresie. Swoją działalność prezentowali także strażacy.

- Prezentujemy dzisiaj sprzęt, który wspomaga strażaków w działaniach operacyjnych. To jedyny wóz dowodzenia i łączności, który jest wyposażony w tak zaawansowany sprzęt. Wykorzystujemy tu możliwości dronów m.in. ich systemy bieżącego monitorowania. Wszystkie dane zebrane przez drony mogą być przez sprzęt w tym wozie szybko analizowane i dostarczane do uczestników akcji – wyjaśnił Wojciech Górecki z OSP Niegoszowice, który wspólnie z kolegami strażakami założyli firmę i wyprodukowali wóz strażacki do zadań specjalnych.

 

fot Maciej Mutwil (19)

Oprócz profesjonalistów, wśród wielu osób i stanowisk, które w sobotę można było odwiedzić, żeby poszerzyć wiedzę nt. bezzałogowych statków powietrznych byli także członkowie Studenckich Kół Naukowych Politechniki Śląskiej oraz przedstawiciele szkół, którzy oferują kształcenie w klasach o profilu lotniczym.

W niedzielę na ostatnie wydarzenie w ramach Tygodnia Latania zapraszamy na lotnisko do Gliwic.

Dokładny harmonogram można znaleźć tutaj:

https://us.edu.pl/tydzien-latania-w-miescie-nauki-27-maja-2-czerwca-2024/

fot Maciej Mutwil (26)

Wydarzenie sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wydarzenie jest dofinansowane także ze środków Województwa Śląskiego - Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

fot Maciej Mutwil (6)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie