na zdjęciu czarno białym widzimy ś.p. prof. Bartnicką ,
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 06.02.2024     Aktualizacja: 07.02.2024

Zmarła profesor Joanna Bartnicka

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem zawiadamiamy, że 5 lutego 2024 roku zmarła dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ, wieloletni, wybitny pracownik naukowy Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. 

Dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ, w latach 2019 – 2020 pełniła funkcję prodziekana ds. infrastruktury i rozwoju, a następnie funkcję prodziekana ds. kształcenia i pełnomocnika rektora ds. studenckich.

Na Wydziale Organizacji i Zarządzania Pani Profesor pracowała od 2006 roku. Pracę doktorską na temat „Badanie i kształtowanie warunków pracy w organizacjach opieki zdrowotnej” obroniła z wyróżnieniem uzyskując stopień doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. W 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, prezentując jako główne dzieło monografię naukową pt.: „Doskonalenie procesów pracy w organizacji szpitalnej”.

Dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ od wielu lat prowadziła badania naukowe w zakresie tematyki kształtowania warunków pracy w jednostkach opieki zdrowotnej. Specjalizowała się m.in. w ergonomii pracy i modelowaniu procesów pracy z uwzględnieniem workflow. Swoje badania naukowe opierała na metodach jakościowych, w tym na graficznej reprezentacji procesów pracy oraz skupiała się na poszukiwaniu sposobów powiązania czynników determinujących ergonomię z efektywnością organizacyjną procesów pracy. W tym zakresie, po uzyskaniu stopnia doktora, opublikowała 87 prac naukowych, w tym: 4 w czasopismach naukowych z Impact Factor IF (+ 1 po akceptacji), 29 w pozostałych czasopismach krajowych i zagranicznych, 51 rozdziałów w monografiach naukowych, 2 redakcje monografii naukowych i 1 monografię. Sumaryczny Impact Factor wynosi 7,944, z kolei liczba cytować w bazie Web of Science wynosi 33.

Dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ kierowała w przedstawionym zakresie tematycznym sześcioma projektami międzynarodowymi, w tym projektem międzynarodowym pt.: „Smart learning for gait physiotherapy – a standardized tool for health higher education in Europe” SMARTherapy+ przy współudziale Universität zu Lübeck (Niemcy), Fondazione Politecnico di Milano (Włochy) oraz Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, realizowanym w ramach akcji 2 – Partnerstwa Strategiczne na rzecz szkolnictwa wyższego Programu Erasmus+.

Swoją działalność projektową poszerzała również o zagadnienia dotyczące kształcenia. Pełniła rolę kierownika projektu ogólnouczelnianego pt.: „Politechnika Śląska nowoczesnym europejskim uniwersytetem technicznym” realizowanego w ramach programu POWER 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Była również kierownikiem dwóch międzynarodowych szkół letnich finansowanych w programie CEEPUS.

Obok badań o charakterze naukowym dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ prowadziła aktywną działalność badawczo-wdrożeniową. Jest m.in. współautorką czterech projektów z zakresu zwiększania dostępności do informacji i przestrzeni publicznej, które zostały zaimplementowane na Śląsku i Pomorzu. Była ponadto członkiem Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a w latach 2012 – 2020 pełniła funkcję pełnomocnika dziekana ds. osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo dr hab. inż. Joanna Bartnicka, prof. PŚ pełniła w latach 2013 – 2019 funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki w Instytucie Inżynierii Produkcji Wydziału Organizacji i Zarządzania, następnie w latach 2019 – 2020 funkcję prodziekana ds. infrastruktury i rozwoju, a następnie funkcję prodziekana ds. kształcenia i pełnomocnika rektora ds. studenckich.

Za swoje osiągnięcia naukowe i organizacyjne została nagrodzona ośmiokrotnie Nagrodą Rektora Politechniki Śląskiej, a także uzyskała Medal Brązowy za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP.

Profesor Joanna Bartnicka była osobą niezwykle ciepłą, pełną empatii, zarażającą swoim optymizmem i uśmiechem, kochającą świat i ludzi. Współpracownicy zapamiętają Panią Profesor jako niezmiernie życzliwego człowieka.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie 8 lutego 2024 o godzinie 12.00 w Kościele Chrystusowym w Sosnowcu przy ulicy Radosnej 62. Złożenie urny do grobu na cmentarzu w Sosnowcu przy Al. Mireckiego.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie