miniatury_4 (1)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 21.12.2023
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Ukraińscy naukowcy z wizytą na Wydziale Elektrycznym

Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej gości dwoje naukowców z Politechniki Lwowskiej. To efekt budującej się współpracy pomiędzy tymi dwoma uczelniami. W planie jest realizacja wspólnych projektów badawczych.

W listopadzie rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk podpisał umowę o współpracy z przedstawicielami Politechniki Lwowskiej. Efektem wspólnych działań ma być realizacja wspólnych projektów naukowo-badawczych, udział w konferencjach i wizyty studyjne naukowców w obydwu krajach. Na efekty takiej współpracy nie trzeba było długo czekać, bowiem w połowie grudnia dwoje naukowców z ukraińskiej uczelni pojawiło się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Z wizytą przyjechali prof. Yuriy Shapovalov i dr inż. Dariya Bachyk, reprezentujący Wydział Urządzeń i Systemów Radioelektronicznych Narodowego Uniwersytetu Politechniki Lwowskiej.

- Okazało się, że mamy wspólne zainteresowania naukowe. Zajmujemy się analizą i syntezą układów o zmiennych w czasie parametrach. Opracowaliśmy różne metody analizy układów parametrycznych,  ale łączy nas temat główny, a nasze koncepcje się uzupełniają - powiedziała dr inż. Anna Piwowar z Wydziału Elektrycznego.

- Podczas prezentacji na otwartym zebraniu Katedry Elektrotechniki i Informatyki goście przedstawili wyniki swoich badań i opowiedzieli o innych obszarach działalności badawczej w ich macierzystej uczelni, głównie w tematyce radioelektroniki, dzięki temu możliwe będzie uruchomienie, być może, innych wspólnych projektów – dodała dr inż. Anna Piwowar.

Goście z Ukrainy nie ukrywają, że ta wizyta jest dla nich cennym doświadczeniem.

- Zależy nam na budowaniu relacji z takimi partnerami naukowymi jak Polska, która należy do Unii Europejskiej i dzięki temu możemy liczyć na wsparcie finansowe swoich badań – powiedział prof. Yuriy Shapovalov.

- Poza analizą układów parametrycznych jest też dla nas istotne, abyśmy mogli prowadzić współpracę w zakresie rozwoju technologii radiokomunikacyjnych. To jeden z tematów, który musimy rozwijać na bieżąco w związku z trwającą wojną w Ukrainie – dodała Dariya Bachyk.

To właśnie te obszary działalności i plany rozwoju lwowskiego instytutu badawczego zostały przedstawione podczas spotkania z naukowcami w Gliwicach.

Pierwsze efekty współpracy i ewentualne wyniki wspólnych badań zostaną przedstawione podczas konferencji SPETO, która jest organizowana przez Katedrę Elektrotechniki i Informatyki Wydziału Elektrycznego i odbędzie się w maju 2024, a naukowcy z Ukrainy zostali na nią zaproszeni i już zapowiedzieli swój udział w tym wydarzeniu.

miniatury_5
miniatury_6

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie