Start - Aktualności - Prof. Wojciech Simka laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej

Fot. Rafał Opalski
Prof. Wojciech Simka laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej
Profesor Wojciech Simka z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej został laureatem Śląskiej Nagrody Naukowej 2023. Jest ona przyznawana badaczom, naukowcom oraz twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promowania śląskiej nauki. Inicjatywa odbywa się w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Gala wręczenia nagród odbyła się 10 grudnia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Prof. Wojciech Simka został nagrodzony na całokształt osiągnięć naukowych. Tematyka badawcza jaką zajmuje się naukowiec związana jest głównie z modyfikacją powierzchni implantów wykonanych z tytanu lub jego stopów. Kolejnym obszarem badawczym jest synteza i charakterystyka nowych tworzyw anodowych do ogniw paliwowych.
– Nagroda to wyraz uznania dla wieloletniej pracy, nie tylko mojej, ale także całego mojego zespołu (Electrochemistry Group), bez którego nie powstałyby publikacje, patenty, projekty. Tego typu nagroda z pewnością jest inspiracją do dalszej, intensywnej pracy – powiedział prof. Simka.
Podejmowana przez profesora tematyka badawcza jest istotna z kilku powodów. Pierwszym z nich jest poprawa jakości życia ludzi oraz zwierząt. W tym przypadku zostały podjęte badania nad modyfikacją powierzchni implantów, które wykonane są z bardzo trwałego metalu jakim jest tytan, lub jego stopy. Tytan wykorzystywany jest do produkcji tzw. implantów długoterminowych, czyli takich, które powinny pozostać w ciele człowieka powyżej kilkunastu lat.
– Aby poprawić właściwości takich implantów na ich powierzchni wytwarza się specjalne powłoki powodujące szybsze i mocniejsze zrastanie z kością. W tym celu stosowany jest proces elektrochemiczny, który pozwala na wbudowanie we wspomnianą powłokę pierwiastków takich jak wapń i fosfor, czyli składników budulcowych kości. Taki zabieg pozwala na „oszukanie” tkanki (kości), która uznaje implant za swój, co przyspiesza integrację z nią – wyjaśnia naukowiec.

Powłoki tego typu są z powodzeniem stosowane na implantach dentystycznych, a także na personalizowanych (szytych pod pacjenta) implantach wykonywanych w druku 3D. Te z kolei mogą zastępować fragmenty twarzoczaszki po rozległych urazach, np. na skutek działań wojennych lub wypadków.
– Zmodyfikowane implanty dentystyczne zostały wszczepione ok. dwóm tysiącom pacjentów z Ukrainy. Obecnie proces jest stosowany do obróbki powierzchni indywidualnych implantów drukowanych twarzoczaszki dla pacjentów po urazach wojennych w Ukrainie – dodaje prof. Simka.
Zastosowanie opracowanych powłok pozwala także na poprawę właściwości implantów dla zwierząt. W tym przypadku implanty pokryte specjalnymi powłokami zrastają się z tkanka zwierzęcia, dzięki czemu eliminuje się konieczność przeprowadzania drugiej operacji – usuwania implantów po zakończonym gojeniu, co zdecydowanie przyczynia się do zmniejszenia stresu u zwierzęcia.
Drugim istotnym obszarem badawczym jakim zajmuje się prof. Wojciech Simka jest poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez opracowywanie nowoczesnych elektrokatalizatorów, mogących znaleźć zastosowanie w ogniwach paliwowych. W tym przypadku opracowywane są katalizatory oparte o związki niklu, kobaltu, miedzi, które wykazują bardzo dobre właściwości w kierunku utleniania mocznika, metanolu, a także innych alkoholi, jako potencjalnych paliw.
Więcej informacji o Śląskiej Nagrodzie Naukowej na stronie https://slaskifestiwalnauki.pl/snn-o-nagrodzie.