Na zdjęciu sala konferencyjna i uczestnicy
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.11.2023     Aktualizacja: 15.12.2023

Gliwickie Spotkania Naukowe 2023

Najnowsze osiągniecia w biologii molekularnej, biotechnologii, genetyce i bioinformatyce oraz ich wpływ na badania nad rakiem – to tematyka Gliwickich Spotkań Naukowych, które odbyły się na Politechnice Śląskiej. To już 27. edycja tego wydarzania, w którym udział wzięło niemal 200 osób.

– Ta konferencja to dowód i potwierdzenie naszej szerokiej współpracy ze środowiskiem medycznym. Politechnika Śląska od wielu lat wspiera rozwój medycyny w województwie śląskim. Na uczelni zatrudnienie znalazło wiele osób związanych z medycyną i biologią, które potrafią te zjawiska i pojęcia przełożyć na język technologii. Mamy wielu znakomitych naukowców, którzy osiągają sukcesy we współpracy właśnie ze światem medycznym – powiedział prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

- Konferencja dotyczy głównie nauk podstawowych, a także bioinformatyki i metod, które są aplikowane w medycynie -  leczeniu i diagnostyce – dodaje prof. Joanna Rzeszowska z Katedry Inżynierii i Biologii Systemów, prezydent komitetu naukowego i organizacyjnego Gliwickich Spotkań Naukowych.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o najnowszych osiągnięciach w biologii molekularnej, biotechnologii, genetyce i bioinformatyce oraz ich wpływie na badania nad rakiem.

GSN 23 3 fot. Maciej Mutwil (171)

– Nowoczesna terapia onkologiczna to terapia spersonalizowana, adresowana do konkretnego chorego. Aby poznać korzenie tej choroby musimy sięgać do metod obliczeniowych i badawczych, które dla lekarzy mogą być niezrozumiałe. Tak więc to narzędzie informatyczno- inżynieryjne jest nam bardzo potrzebne. Zbliżenie się Politechniki Śląskiej z częścią naukową Instytutu Onkologii moim zdaniem jest i będzie coraz ważniejsze w nadchodzących latach – powiedział dr hab.n.med. Tomasz Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Gliwickie Spotkania Naukowe to także okazja do wymiany poglądów, doświadczeń i nawiązywania naukowych kontaktów.  - Pozwalają one na zacieśnienie współpracy inżynierów i medyków oraz wypracowanie rozwiązań, które mogą ułatwić lekarzom pracę – podkreśla prof. Katarzyna Lisowska prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem.

– W tej chwili bardzo potrzebni są bioinformatycy czyli ludzie którzy znają się zarówno na informatyce jak i medycynie oraz biologii i potrafią połączyć obie te dziedziny – dodaje prof. Lisowska.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był konkurs na stypendium imienia profesora Mieczysława Chorążego. Celem konkursu jest wyróżnienie osiągnięć naukowych młodych badaczy pracujących w polskich placówkach naukowych i wspieranie ich w pracy badawczej. W tym roku konkurs odbył się już po raz trzeci. 

na zdjęciu stoisko z urządzeniami medycznymi

– Oprócz tego, mamy sesje plakatowe, gdzie młodzi naukowcy prezentują swoje wyniki badań w postaci plakatu. Autorzy stoją przed nim i odpowiadają na pytania. Dla nich to okazja do nawiązania nowych kontaktów i nauki  jak prezentować swoje wyniki badań – powiedziała prof. Katarzyna Lisowska.

Organizatorem Gliwickich Spotkań Naukowych jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem oraz  Politechnika Śląska i Gliwicki Oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Konferencja organizowana jest od 1997 roku, uczestniczą w niej nie tylko polscy ale także zagraniczni naukowcy. W tym roku udział w niej wzięło niemal 200 osób.

Sponsorem wydarzenia jest ING Bank Śląski ING Bank Śląski

Partnerami wydarzenia byli:

ABL&E-JASCO POLSKA, ALAB sp. z o.o., Association for the Support of Cancer Research, Biogenet, Bionicum sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej-Gliwice sp. z o.o., Eppendorf Poland sp.z o.o., EURx Sp. z o.o., Miasto Gliwice, Health Technologies Sp. z o.o., IKA Poland Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Irtech sp. z o.o., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, KENDROLAB sp. z o.o., INSTYTUT TECHNIKI GÓRNICZEJ KOMAG-Instytut badawczy, Huta Łabędy, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie/Państwowy Instytut Badawczy oddział w Gliwicach, Ministerstwo Edukacji i Nauki, PHCbi Group, Polska Akademia Nauk, Promega, Sarstedt AG&Co., Satorius AG, Smartlab, VWR International sp. z o.o.

ING Banner

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie