Start - Aktualności - Politechnika Śląska na Kongresie MŚP

Politechnika Śląska na Kongresie MŚP
"Ready for Change?" – to hasło przewodnie 13. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się 25-27 października 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To miejsce spotkań, dyskusji, inspiracji i wymiany myśli skoncentrowanych na tematach związanych z przyszłością biznesu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej.
Tegoroczna edycja Kongresu MŚP koncentrowała się wokół pytania: „Ready for Change?”. Pytanie stawiane jest nie tylko przedsiębiorcom, ale także mieszkańcom woj. śląskiego – regionu, który przeszedł transformację gospodarczą, ale rzeczywistość wciąż stawia przed ludźmi kolejne wyzwania. W świecie nieustających zmian gospodarczych i technologicznych nie tylko przedsiębiorcy muszą być gotowi na innowacje.
– Uczelnia nie funkcjonuje w próżni, lecz w otoczeniu społeczno-gospodarczym, jest ważnym elementem tego otoczenia – mówił prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej. – Nie byłoby firm, nie byłoby inwestycji, gdyby nie ludzie, których na pewnym etapie edukacji przygotowuje właśnie uczelnia, szczególnie dla firm sektora produkcyjnego.
Podczas kongresu MŚP odbyło się kilka paneli poświęconych przyszłości edukacji i niezbędnych kompetencji na rynku pracy, podczas których ekspertami byli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Prof. Bogusław Łazarz wraz z prof. Markiem Gzikiem, dyrektorem Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, reprezentowali naszą Uczelnię podczas dyskusji „Edukacja XXI wieku – jaka powinna być?”

– Niewątpliwie edukacja będzie się rozwijać w stronę indywidualnego podejścia. Jeśli podchodzimy zbiorowo to część osób traci swoje szanse. Jeśli uda się podejść indywidualnie, wtedy te szanse rosną – przekonywał prof. Łazarz. – Z drugiej strony edukacja powinna przygotowywać do wyzwań, jakie czekają nas w przyszłości, związanych z rozwojem sektora IT, sztucznej inteligencji z uwzględnieniem kwestii etycznych. Nie możemy zapominać o rozwijaniu kompetencji miękkich – dodał.
Eksperci poruszali tematy związane nie tylko z personalizacją nauczania, rozwojem umiejętności miękkich i cyfrowych, ale także jak edukować, by odpowiedzieć na potrzeby biznesu, jakie kwalifikacje są niezbędne dla sprawiedliwej transformacji regionu, czy istnieją uniwersalne kompetencje przyszłości.
– Rzeczywiście przez wiele lat kładliśmy duży nacisk na tak zwane kluczowe kompetencje rynku pracy, czyli na konkretne zawody, kompetencje cyfrowe, technologiczne – mówiła dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ, dyrektorka Szkoły Biznesu Politechniki Śląskiej. – Owszem kształciliśmy kompetencje psychospołeczne, niezbędne w funkcjonowaniu w ramach relacji interpersonalnych jak komunikacja, asertywność, wystąpienia publiczne, radzenie sobie ze stresem, ale mniej dbaliśmy o kluczową kompetencję, jaką jest umiejętność uczenia się przez całe życie. Jest to zdolność człowieka, która odpowiada za nasze przystosowanie się, sprzyja dobremu funkcjonowaniu i adaptacji do tego, co przynosi zmieniający się świat – podkreśliła prof. Dobrowolska.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń dla firm sektora MŚP w Europie. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców i ekspertów z całego świata oraz liczne grono przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji otoczenia biznesu, świata nauki i kultury.