Start - Aktualności - Sukces rekrutacyjny na Politechnice Śląskiej

Sukces rekrutacyjny na Politechnice Śląskiej
Informatyka, Budownictwo, Lingwistyka stosowana, Transport, Automatyka i Robotyka oraz Architektura – to najpopularniejsze w tym roku kierunki na Politechnice Śląskiej. Tegoroczna rekrutacja okazała się dużym sukcesem. Pomimo znacznego podniesienia progu punktowego oraz wymagań pozwalających na zakwalifikowanie się na kierunki prowadzone na jedynej w woj. śląskim uczelni badawczej, w pierwszym terminie tegorocznej rekrutacji zarejestrowało się ponad 10 000 kandydatów. To wzrost o ponad 22% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Kandydaci mieli do wyboru ponad 50 dostosowanych do wymogów rynkowych kierunków studiów. Uczelnia przygotowała też wiele nowości, które zachęciły młodych ludzi do wyboru Politechniki Śląskiej. – Podjęliśmy trud takiego ukształtowania programów poszczególnych kierunków studiów, aby student stał się podmiotem, a nie przedmiotem kształcenia a nauczyciel przewodnikiem w tym procesie, rozwijając samodzielność, nie tłumiąc ciekawości, pozwalając dostrzec potrzebę uczenia się przez całe życie – mówi prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz.
Jednym z nowatorskich rozwiązań modernizujących system kształcenia jest zmniejszenie liczby godzin na pierwszym semestrze studiów I stopnia. – Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli się lepiej zaaklimatyzować. Dodatkowo wprowadzamy funkcję opiekuna pierwszego roku, który pomoże w procesie adaptacji. Proponujemy także bezpłatne zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki. Na pierwszym semestrze będą również specjalne warsztaty pod nazwą Techniki i narzędzia komunikacji, na których studenci dowiedzą się jak dyskutować, zadawać pytania czy integrować się z grupą – dodaje prorektor.
Jednak najważniejsze zmiany jakie Politechnika Śląska wprowadza dotyczą sposobu nauczania. – To przede wszystkim uelastycznienie programu I roku studiów, umożliwiające ewentualną zmianę kierunku bez konieczności wyrównania różnic programowych. Proponujemy też kształcenie modułowe, student sam wybierze przedmioty jakie go interesują, w ten sposób będzie mógł skomponować własny, indywidualny program kształcenia – mówi prof. Szkliniarz.
Uczelnia proponuje także zajęcia praktyczne prowadzone w formie konwersatoriów, zajęć laboratoryjnych oraz w nowoczesnych formach kształcenia takich jak PBL, czyli Project Based Learning (PBL) - nauczanie poprzez realizację projektów, dotyczących rozwiązywania rzeczywistych problemów czy Design Thinking, pomagający w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Politechnika Śląska jako jedna z 10. najlepszych w kraju uczelni badawczych kreuje ale i z uwagą obserwuje procesy zachodzące w otoczeniu społeczno- gospodarczym, projektując kształcenie szyte na miarę potrzeb i oczekiwań zarówno studentów jak i pracodawców, którzy aktywnie wspierają system kształcenia.
Ponieważ środowisko pracy zmienia się w sposób niezwykle dynamiczny i nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jakie zawody będą potrzebne za kilka czy kilkanaście lat, rolą Uczelni jest nauczyć młodych ludzi kreatywności, umiejętności pracy zespołowej, często w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach. Odpowiedzią na oczekiwania interdyscyplinarnego kształcenia jest prowadzony od dwóch lat w Politechnice Śląskiej, unikatowy w Polsce kierunek o nazwie Inżynieria Ogólna (General engineering), obejmujący interdyscyplinarny program studiów związany z różnymi dyscyplinami inżynierskimi.
– Od roku akademickiego 2023/2024 kierunek Inżynieria Ogólna będzie pełnić szczególną rolę w procesie uelastycznienia kształcenia na studiach I stopnia, gdyż mogą się na niego rekrutować kandydaci, którzy wciąż nie są pewni na jakim kierunku chcą studiować, i potrzebują więcej czasu oraz więcej informacji na rozważenie wszystkich dostępnych opcji – podkreśla prorektor Wojciech Szkliniarz.
Z wstępnych ocen samych kandydatów wynika, że w wyborze Politechniki Śląskiej jako przyszłej uczelni, pomaga również przejrzysta, skorelowana z systemem IRK strona rekrutacyjna, zawierająca napisane prostym językiem najpotrzebniejsze informacje przydatne w procesie rekrutacji – Całkowicie odnowiliśmy portal rekrutacyjny, znalazły się tam wszystkie potrzebne informacje. Kandydaci mają tam jasno przedstawione plany studiów, mogą zobaczyć jakie będą mieć zajęcia i w jakim wymiarze. Są tam również informacje dotyczące stypendiów czy miejsc w domach studenta – dodaje prorektor.
Politechnika Śląska, najwyżej notowana ze śląskich szkół wyższych w rankingu Perspektyw, jest jedną z dziesięciu uczelni badawczych kształcących inżynierów przyszłości, specjalizujących się w innowacyjnych technologiach. Działalność badawcza Uczelni i powiązane z nią kształcenie, realizowane są w ramach sześciu Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB):
- Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna
- sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych
- Materiały przyszłości
- Inteligentne miasta i mobilność przyszłości
- Automatyzacja procesów i przemysł 4.0
- Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka
Uczelnia prężnie działa też w pracach nad utworzeniem Uniwersytetu Europejskiego, wchodząc w skład konsorcjum dziewięciu europejskich uczelni - EURECA-PRO, które daje studentom, naukowcom i pracownikom duże szanse na rozwijanie swoich umiejętności w środowisku międzynarodowym.
21 lipca 2023 r. ruszyła kolejna tura rekrutacji na kierunki dysponujące jeszcze wolnymi miejscami. Warto się pospieszyć, bo chętnych nie brakuje, mimo, że uczelnia w związku z ogromnym zainteresowaniem zwiększała liczbę miejsc na poszczególnych kierunkach.
Szczegóły można znaleźć na stronie: Rekrutacja na Politechnikę Śląską (polsl.pl).