Start - Aktualności - TAURON i Politechnika Śląska łączą siły na rzecz transformacji energetycznej

TAURON i Politechnika Śląska łączą siły na rzecz transformacji energetycznej
W dniu 22 czerwca br. w sali Senatu Politechniki Śląskiej odbyło się spotkanie Przedstawicieli PŚ oraz Grupy Tauron podczas, którego podpisano list intencyjny o współpracy między stronami.
Ze strony naszej Uczelni w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Władz Rektorskich: JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz a także przedstawiciele Wydziału Inżynierii Środowiska i energetyki: Dziekan Wydziału- prof. Mariusz Dudziak, dr inż. Grzegorz Peczkis, prof. Łukasz Bartela oraz dr inż. Dorota Homa. Ze stronu Tauronu w spotkaniu wzięli udział: Paweł Szczeszek- Prezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A., Patryk Demski - Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia ds. Strategii i Rozwoju, Małgorzata Dec-Kruczkowska – Dyrektor Wykonawczy ds. Transformacji i Rozwoju oraz Aleksander Kolmas – Kierownik Zespołu Projektów Rozwojowych.
Celem zainicjowanej współpracy pomiędzy PŚ a grupą TAURON jest wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny w obszarze energetyki oraz zwiększenia stopnia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podpisany List Intencyjny otwiera możliwości pogłębionego współdziałania na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej. Ważnym obszarem wspólnych działań będą również badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych oraz komercjalizacja innowacji z wykorzystaniem programu akceleracyjnego Grupy TAURON i funduszy typu Venture Capital, w których zaangażowana jest Grupa. Rozwój technologii magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej oraz badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych będą głównymi obszarami współpracy Politechniki Śląskiej i Grupy TAURON. Strony zainicjowały współpracę przy projektach dotyczących transformacji energetycznej.
- Politechnika Śląska, podpisując porozumienie z jednym z największych na rynku graczy w sektorze energii, realizuje kolejny punkt ze strategii rozwoju uczelni do 2026 roku. Pismem tym wyrażamy naszą wspólną intencję stałego, aktywnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, realizowanych w branży przemysłowej i w gospodarce. Chcemy także współkreować rozwiązania i technologie, które umożliwią ekologiczne zarządzanie energią na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych. Uczelnia od lat współpracuje ze spółką TAURON Polska Energia S.A. Teraz zacieśniamy kooperację, ponieważ to umożliwi nam podjęcie kolejnych wspólnych działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – dla Politechniki Śląskiej w szczególności jest to cel XII – Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Współpraca z Tauron to wiele korzyści z punktu widzenia nauki i badań naukowych, ale także kształcenia oraz rozwoju naszych studentów i młodych naukowców. Praktyki, staże, wspólne projekty i kształcenie najbardziej obecnie potrzebnych kompetencji w sektorze energetycznym przyszłości – to także korzyści wynikające ze współpracy Politechniki Śląskiej i TAURON Polska Energia S.A – mówi rektor PŚ, prof. Arkadiusz Mężyk.

- Zainicjowana dziś współpraca z Politechniką Śląską obejmuje kluczowe dla powodzenia transformacji polskiej energetyki technologie. Planujemy wspólnie rozwijać projekty dotyczące magazynów energii energetyki jądrowej czy wodoru. Technologie te w przyszłości będą mają pomóc stabilizować cały system energetyczny w perspektywie dynamicznego rozwoju OZE – wyjaśnił Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - Liczymy na owocną współpracę z Politechniką Śląską, jedną z najlepszych technicznych uczelni w Polsce, która jest kopalnią talentów i kompetencji, z której możemy czerpać specjalistyczną wiedzę – dodał wiceprezes Demski.
Podczas spotkania prorektor prof. J.Kotowicz podkreślił, że Uczelnia w swojej działalności chce nawiązywać do roli Śląska w sektorze energetyczno-paliwowym, i dąży do odgrywania wiodącej roli, także w rozwoju nowych zaawansowanych technologii energetycznych w tymtechnologii wodorowych. W tym zakresie podejmowanych jest wiele działań min. udział Uczelni w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej, udział w pracach nad utworzeniem Narodowego Centrum Badań i Wdrożeń Energii Odnawialnej (PolRES Living Lab). Politechnika Śląska realizuje również wiele projektów NCBR, NCN oraz europejskich w ramach tych tematów. Następuje również współpraca z miastami regionu w ramach technologii wodorowych, rola Tauronu jest tutaj perspektywicznie olbrzymia.
Z kolei prorektor prof. W.Szkliniarz omówił kształcenie na PŚ w zakresie związanym z energetyką. Obecnie 11 pracowników Grupy Tauron realizuje studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej. Pierwszy z doktorantów obronił już rozprawę doktorską na Politechnice Śląskiej i uzyskał tytuł naukowy. Obroniona praca doktorska dotyczyła zwiększenia niezawodności pracy urządzeń oraz ich produktywności w Tauron Wytwarzanie poprzez zastosowanie predykcji analitycznej.