Na zdjęciu widzimy uczestników konkursu siedzących po dwóch stronach przy stołach
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 06.04.2023     Aktualizacja: 22.04.2023

Młodzi wynalazcy nagrodzeni w konkursie „Elektronika – by żyło się łatwiej”!

System sterowania inteligentnym domem, aplikacja automatyzująca administrację serwerami gier komputerowych, system wizualizacyjno-informacyjny o pojazdach uprzywilejowanych czy inteligentna obroża zarządzana zdalnie przez internet – to tylko niektóre z finałowych projektów w konkursie „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Konkurs zorganizował Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami Siemens Polska oraz KAMAMI.

Konkurs odbył się po raz szósty. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów z dziedziny elektroniki, automatyki lub informatyki. –  Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich, którzy lubią coś projektować i eksperymentować. Uczestnicy sami proponują konkretne projekty. Wymagamy, aby były praktyczne, czyli takie, które ułatwiają nasze codzienne życie lub pomagają walczyć z różnymi niepełnosprawnościami – powiedział prof. Dariusz Kania dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

konkurs elektornika fot. Maciej Mutwil (2)

Do konkursu zgłosili się uczniowie z całej Polski. Spośród 40 nadesłanych projektów, jury do finału zakwalifikowało 10 z nich. – Są to projekty zróżnicowane z szerokiego zakresu elektroniki, począwszy od urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego sterowanego elektronicznie poprzez system informujący kierowców o zbliżających się pojazdach uprzywilejowanych aż po prototyp urządzenia zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych z systemem zdalnego sterowania – mówił dr inż. Jarosław Wrotniak z Katedry Systemów Cyfrowych.

Zgłaszane do konkursu projekty są innowacyjne i na bardzo wysokim poziomie. –  Jestem pod ogromnym wrażeniem, to jest naprawdę wysoki poziom. Dla mnie ważne jest też to, czy rozwiązanie ma potencjał wdrożeniowy lub jest czymś, czego na rynku jeszcze nie ma, czy wpisuje się w jakąś lukę, a ci młodzi ludzie ze swoim świeżym spojrzeniem wychwycili to i przychodzą z gotowym rozwiązaniem. W tym roku będę zwracała także uwagę na to, jak te projekty wpisują się zieloną transformację, realizację celów klimatycznych czy dane rozwiązanie uwzględnia kwestie obniżenia śladu węglowego oraz ilości zużytej energii – powiedziała Ewa Mikos-Romanowicz dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemens, która była jednym z członków jury oceniającego projekty.

Do konkursy zgłosili się uczniowie z całej Polski. Spośród 40 nadesłanych projektów, do finału jury zakwalifikowało 10 z nich. – Są to projekty zróżnicowane z szerokiego zakresu elektroniki, począwszy od urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego sterowanego elektronicznie poprzez system informujący kierowców o zbliżających się pojazdach uprzywilejowanych aż po prototyp urządzenia zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych z systemem zdalnego sterowania – mówił dr inż. Jarosław Wrotniak z Katedry Systemów Cyfrowych. Zgłaszane do konkursu projekty są innowacyjne i na bardzo wysokim poziomie. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, to jest naprawdę wysoki poziom. Dla mnie ważne jest też to, czy rozwiązanie ma potencjał wdrożeniowy lub jest czymś, czego na rynku jeszcze nie ma, czy wpisuje się w jakąś lukę, a ci młodzi ludzie ze swoim świeżym spojrzeniem wychwycili to i przychodzą z gotowym rozwiązaniem. W tym roku będę zwracała także uwagę na to, jak te projekty wpisują się zieloną transformację, realizację celów klimatycznych czy dane rozwiązanie uwzględnia kwestie obniżenia śladu węglowego oraz ilości zużytej energii – powiedziała Ewa Mikos-Romanowicz dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemens, która była jednym z członków jury oceniającego projekty.

Jednym z finałowych projektów jest Semper - urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego zaprojektowane przez Filipa Kiełbowicza i Mateusza Żuka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. – Nasze urządzenie może wspomóc rehabilitację i przyspieszyć powrót do zdrowia osobom po urazach kostki, skręceniach czy złamaniach. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu sterownika przemysłowego sterownika PLC. Urządzenie działa w taki sposób, że wykonuje takie ruchy w kostce, jak zdrowa noga - powiedział Filip Kiełbowicz. - Na rynku takie urządzenia wprawdzie już istnieją, ale są bardzo drogie. My chcieliśmy stworzyć coś tańszego, w przystępnej cenie. Teraz będziemy pracować nad rozwojem tego urządzenia – dodał Mateusz Żuk. 

konkurs elektornika 1fot. Maciej Mutwil (15)

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody ufundowane przez współorganizatorów konkursu, czyli firmy Simens i KAMAMI. Główną nagrodą jest stypendium dziekana w wysokości 6000 złotych, dla laureata, który będzie studiować elektronikę na Wydziale AEiI. Zwycięzcy konkursu mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji na Politechnikę Śląską.

Wyniki Konkursu:

I miejsce BetaDeck - interaktywna, wielozadaniowa, programowalna klawiatura - Szymon Lipus - Żory
II miejsce Lewitator akustyczny - Krzysztof Nowak, Krzysztof Mrózek - Żywiec
III miejsce Semper - urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego - Filip Kiełbowicz, Mateusz Żuk - Jarosław

Wyróżnienia pierwszego stopnia:

  • System sterowania inteligentnym domem - Szymon Woźnica, Łukasz Gwóźdź - Tarnowskie Góry
  • Inteligenta obroża zarządzana zdalnie przez sieć Internet - Wojciech Szymański, Miłosz Obrębski - Bydgoszcz
  • Aplikacja automatyzująca administrację serwerami gier komputerowych - Filip Śliwa, Daniel Pawelec -Busko-Zdrój
  • System wizualizacyjno-informacyjny o pojazdach uprzywilejowanych - Anna Olszak, Fabian Zobawa - Gliwice
  • Usprawnienie zdalnego sterowania urządzeniami spawalniczymi TIG - Hubert Haśkiewicz, Mateusz Szczepanik - Przemyśl
  • Prototyp urządzenia zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych z systemem sterowania zdalnego - Kamil Widzyk - Żywiec
  • Wirtualne stanowisko szkoleniowe - Piotr Małek, Wiktor Niziołek - Tarnów

Prace oceniało jury w składzie:

Jerzy Fiołka – Przewodniczący - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Krzysztof Bernacki – Sekretarz - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Edyta Wróbel - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Andrzej Malcher - Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Ewa Mikos-Romanowicz – Siemens 
Mirosław Kuligowski – Siemens 
Maciej Ropelewski – Kamami 
Grzegorz Tytko – Polskie Sieci Elektroenergetyczne 

Na zdjęciu widzimy uczestników konkursu siedzących przy stołach

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie