Zdjęcie przedstawia nogi i stopy osoby, wchodzącej do basenu.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 08.07.2022

Przed wejściem na basen nie omijaj brodzika! Dla Twojego dobra

Jeśli przy wchodzeniu na basen zdarzyło Ci się ominąć brodzik do płukania stóp, to następnym razem tego nie rób. Brodziki są bowiem istotnym elementem zabezpieczającym wodę basenową przed przynajmniej częścią zanieczyszczeń, które transportujemy na swoim ciele.

Potwierdzają to badania monitorujące obecność mikroorganizmów na powierzchniach płaskich w obiektach basenowych. Wskazują one na wyraźne różnice przed i po brodziku.

- Całkowita liczba mikroorganizmów, w tym bakterii gronkowca i grzybów, była wyższa na powierzchniach od strony szatni (przed brodzikiem) niż na terenie hali basenowej (po brodziku). Pokazuje to, że brodziki do płukania stóp spełniają swoją funkcję, a więc zatrzymują część zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych, wpływając na poprawę jakości wody w samej niecce basenowej  – powiedziała dr inż. Edyta Łaskawiec z Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ.

Przypomniała, że zgodnie z wymogami prawnymi dotyczącymi wody na pływalniach, stężenie chloru wolnego w brodzikach do płukania stóp powinno być ponad dwa razy większe niż w nieckach basenowych (1-2 mg chloru/L).

- A to dlatego, że brodziki do płukania stóp stanowią często główną barierę przed zanieczyszczeniami, które wnosimy na swoich stopach (oraz klapkach) na teren hali basenowej lub w bezpośrednie sąsiedztwo niecki, skąd mogą one łatwo migrować do wody. Brodziki do płukania stóp stanowią więc istotny element zabezpieczający wodę basenową przed przynajmniej częścią zanieczyszczeń, które transportujemy na swoim ciele – podkreśliła Edyta Łaskawiec.

Dodała, że przejście przez brodzik do płukania stóp powinno stanowić uzupełnienie ciepłego prysznica (z mydłem), który bierzemy tuż przed wejściem do basenu.

Jak mówiła badaczka, w polskich obiektach dominującymi gatunkami grzybów są Candida albicans, Candida glabrata, a także Trichophyton mentagrophytes, który był najczęściej występującym dermatofitem izolowanym z podłóg i brodzików. – Co ciekawe, autorzy badań nie wyizolowali w obiektach basenowych Trichophyton rubrum, który jest najczęstszą przyczyną infekcji grzybiczych w naszym kraju, co pokazuje, że baseny nie są tu dominującym źródłem zakażeń – podkreśliła.

Ponadto badacze sugerują, że zmiękczona ludzka skóra może być bardziej podatna na infekcje grzybicze. – Chodzenie boso, niedokładne mycie i osuszanie stóp znacząco zwiększa ryzyko. Warto o tym pamiętać – podsumowała Łaskawiec.

Pełny tekst ukaże się w kolejnym numerze Biuletynu Politechniki Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie