moj pomysl na biznes
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 04.03.2022

 „Mój Pomysł na Biznes” - wyniki konkursu

Spójne z ideą zrównoważonego rozwoju, nowatorskie i nawiązujące do zagadnień realizowanych w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych. Takie są prace nagrodzone w XVIII edycji konkursu „Mój Pomysł na Biznes”. Jury pod przewodnictwem JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka postanowiło nagrodzić 8 spośród 40 zgłoszonych prac.

Na podium znalazło się aż pięć koncepcji zaproponowanych przez studentów i doktorantów.

I miejsce zdobył zespól: Nikolina Poranek, Adrian Czajkowski (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Budownictwa) za urządzenie CAVIO. Jest to pierwsze na świecie urządzenie do peelingu kawitacyjnego skóry głowy i zarostu. Na rynku brak jest specjalistycznego urządzenia do peelingu i oczyszczania skóry z włosami na rynku, a zwłaszcza brak urządzenia, z którego można korzystać we właściwy sposób w domowym zaciszu. Zgłoszono wzór użytkowy na urządzenie do Urzędu Patentowego, które polegało na opracowaniu odpowiedniej końcówki urządzenia, która przypomina grzebień i pozwala na prawidłowe korzystanie z urządzenia na skórze głowy oraz skórze z zarostem.

II miejsce Anna Słaboń (Wydział Inżynierii Biomedycznej) za Opracowanie modelu i wydrukowanie za pomocą technologii przyrostowej protezy dla psa po całkowitej amputacji przedniej prawej łapy. W praktyce klinik weterynaryjnych często zachodzi potrzeba, aby zwierzętom w wyniku szybko i silnie postępującego zakażenia została amputowana kończyna. Skutkiem czego, rozkład antropometryczny ciała zostaje zaburzony i w następstwie dochodzi do rotacji kręgosłupa. W przyszłości może to prowadzić nawet do powstania zmian zwyrodnieniowych. Dzięki konstruowaniu wirtualnych modeli na podstawie wcześniej wykonanego skanu można modyfikować je wielokrotnie bez potrzeby inwestowania w każdorazowy wydruk prototypu. W ten sposób ograniczamy czas poświęcony na przymiarki, wydruk oraz pieniądze które wydalibyśmy na druk prototypu.

Także II miejsce zdobył Artur Budzyński (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej) za opracowanie SPA (System Predicting Accidents).  Jest to system, który z użyciem uczenia maszynowego klasyfikuje czy w danym miejscu o danej porze wystąpi wypadek. System ma korzystać z wyuczonego modelu, który został wyszkolony na podstawie danych o wypadkach, które wydarzyły się w przeszłości, pogodzie czy natężenia ruchu. Na podstawie tego wyuczony model daje informację w czasie rzeczywistym, że wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Taka informacja jest przydatna dla osób z centrum zarządzania ruchem.

III miejsce zdobył Szymon Klepacz (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki) S Automation, Usługi i produkcja. Celem działalności jest programowanie nowoczesnych sterowników PLC sterujących pracą linii produkcyjnych, projektowanie mechaniki i budowanie automatycznych maszyn przemysłowych dla całego zautomatyzowanego przemysłu m.in. dla branży samochodowej, spożywczej, farmaceutycznej, lotniczej i paliwowej.

Także III miejsce zdobył zespół: Justyna Koloch (Wydział Organizacji i Zarządzania) Łukasz Kościelniak, Bolesław Dziedzic (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki) ARTE Platforma handlowa zrzeszająca artystów, ludzi ceniących sztukę i oryginalność produktów. Arte jest to nowoczesna platforma handlowa, która umożliwia sprzedaż oraz kupno rękodzieł, antyków, ręcznie zdobionej porcelany, biżuterii oraz wszelkiego rodzaju twórczości artystów. Arte umożliwia odkrycie talentów nieznanych artystów dzięki udostępnieniu im miejsca (strona internetowa, aplikacja), w którym mogą sprzedawać swoje prace. Jednocześnie aplikacja promuje rękodzieło, pomaga osobom, których dotknęła pandemia i próbują zarabiać z domu, pomaga lokalnym biznesom, każdemu, kto czuje się artystą, natomiast nie wie, jak wypromować swoje dzieła.

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia. Otrzymali je Anna Wieczorek, Wojciech Michalik (Wydział Organizacji i Zarządzania) za Old Garage in New Style, Joanna Jakubiec (Wydział Inżynierii Materiałowej) Firma Jak - projektowanie, wykonywanie i sprzedaż biżuterii oraz Karolina Marszał (Wydział Chemiczny) za zastosowanie kamer 360 stopni w branży architektonicznej.  

Zgodnie z regulaminem nagrody pieniężne będą przeznaczone na realizację projektów biznesowych. Konkurs „Mój Pomysł na Biznes” wspiera rozwój przedsiębiorczości akademickiej wśród pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Promowane są projekty opierające się o zrównoważone technologie, kreujące innowacyjne produkty i usługi, a w fazie realizacji zapewniające miejsca pracy.

W marcu 2022 r. rozpocznie się XIX edycja konkursu „Mój Pomysł na Biznes”

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu „Mój Pomysł na Biznes” udziela koordynator konkursu - Biuro Karier Studenckich (www.kariera.polsl.pl)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie