Start - Aktualności - Finał śląskiej edycji Three Minute Thesis® za nami!

Finał śląskiej edycji Three Minute Thesis® za nami!
Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w leczeniu stomatologicznym? Jaka jest siła pioruna zamkniętego w skrzyni? Jak poradzić sobie z zanieczyszczeniami środowiska tak, aby nie zagrażały zdrowiu człowieka? To tylko niektóre z zagadnień, o których w 3 minuty opowiedzieli młodzi naukowcy – finaliści śląskiej edycji Three Minute Thesis® 2021.
Przedstawienie naukowych zagadnień i pojęć w sposób zrozumiały dla szerokiego grona odbiorcy to niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli trzeba wykonać je w 3 minuty. A to właśnie tyle czasu na przedstawienie tematów poruszanych w doktoratach mieli młodzi naukowcy, uczestnicy śląskiej edycji Three Minute Thesis® 2021.
W tegorocznej edycji wystąpiło 27 doktorantów, reprezentantów Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Częstochowskiej, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Instytutu Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Do finału zakwalifikowało się 10 młodych naukowców, którzy 19 listopada przed publicznością zgromadzoną w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” oraz widzami streamingu na kanale YouTube Politechniki Śląskiej ponownie podjęli wyzwanie opowiedzenia o swoich badaniach.
Finałowe wystąpienia oceniało jury w składzie: prof. dr hab. n.med. Tomasz Francuz, dr hab. inż. Adnrzej Katunin, prof. PŚ, dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ, oraz mgr Natalia Osica. Ponadto uczestnicy mogli powalczyć o nagrodę publiczności, a także nagrodę inżynierską.
I nagrodę w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez firmę JAS-FBG, otrzymała Joanna Ryszka z Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka w swoim doktoracie podejmuje badania dotyczące wpływu relacji brytyjsko-japońskich na stan zapożyczeń z języka japońskiego w brytyjskiej odmianie angielskiego oraz na sposób wypowiedzi Brytyjczyków na temat Japonii. – Tak samo jak zmieniały się relacje, zmieniała się narracja, czyli to, jak Brytyjczycy mówili i pisali o Japonii. Dodatkowo miało to wpływ na stan zapożyczeń z japońskiego. Gdy nie było relacji – nie było zapożyczeń. Gdy rozgorzała wojna – Brytyjczycy zaczęli mówić częściej źle o Japonii. A z kolei ociepleniem relacji było zrozumienie i wejście do ogólnego języka takich wyrazów jak ikebana, sushi, ninja czy karaoke — wyjaśniała podczas wystąpienia Joanna Ryszka.
II miejsce zajął Kamil Korus z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, otrzymując II nagrodę finansową w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez firmę AIUT. Finalista zaprezentował temat „Moście, daj się poznać! Cyfrowe bliźniaki obiektów mostowych”. – Musimy pamiętać, że choć mosty wyglądają monumentalnie i statycznie, tak naprawdę cały czas żyją. Nieustanie reagują na obciążenia i zewnętrzne czynniki. Most może być monitowany przez różnego rodzaju aparaturę – od prostych czujników ugięć aż do skanerów satelitarnych – tłumaczył Kamil Korus. – Dzięki tym czujnikom model mostu jest na bieżąco uaktualniany. Taki żyjący wraz z rzeczywistym obiektem model to właśnie cyfrowy bliźniak.
Doktorant z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej otrzymał również nagrodę inżynierską, której sponsorem była firma EMT-Systems.
III nagroda w wysokości 2000 złotych, ufundowana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, trafiła do Joanny Chwał z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Doktorantka poruszyła „palący” problem e-papierosów na przykładzie kłopotów bohatera jej opowieści – smoka Alberta. – Moje badania będą prowadzone na trzech grupach: dwie grupy eksperymentalne – czyli osoby palące papierosy elektroniczne oraz papierosy tytoniowe – oraz grupa kontrolna, czyli osoby niepalące. Wykonam trzy pomiary parametrów układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto badania będą wykonywane z wykorzystaniem bieżni – mówiła Joanna Chwał.
Finalistka została także wyróżniona w głosowaniu publiczności, otrzymując nagrodę ufundowaną przez Centrum Handlowe „Forum”.
Świetne wystąpienia finalistów konkursu to kolejny dowód na to, że młodzi naukowcy chcą mówić o nauce „po ludzku” i angażować w naukowe zagadnienia szerokie grono odbiorców. Przedstawienie tematów doktoratów w sposób przystępny dla wielu osób również szansa na przekazanie wartości i wyjaśnienia znaczenia pracy dla ogółu społeczeństwa.
Three Minute Thesis® to konkurs zapoczątkowany przez The University of Queensland. Na Politechnice Śląskiej odbyła się jego 4. edycja. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów. Patronat honorowy objęła Rada Upowszechniania Nauki PAN. Ponadto konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, a partnerem było Pro Science. Sponsorami nagród były firmy: JAS-FBG, KSSE, AIUT, EMT-Systems oraz CH „Forum”. Sponsorem nagród książkowych była Grupa Helion.
Zapraszamy do obejrzenia wystąpień uczestników śląskiej edycji Three Minute Thesis®, które są dostępne na kanale YouTube Politechniki Śląskiej, oraz fotorelacji opublikowanej na stronie Centrum Popularyzacji Nauki.