Start - Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna
Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna
Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna Rozpoczęty w XX wieku dynamiczny rozwój przemysłowy i zmiana struktury wiekowej społeczeństwa przyniósł duży wzrost zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne, odpowiedzialne obecnie za ponad 80% zgonów. Integracja nauk ścisłych i technicznych z medycyną i biologią przyczynił się w ostatnich latach do istotnej poprawy zarówno diagnostyki jak i planowania i monitoringu efektów terapii oraz nowe platformy badań pozwalających na coraz większe zrozumienie przyczyn i ewolucji chorób. Dzięki długoletniej i systematycznie rozwijanej współpracy Politechniki Śląskiej (PŚ) i Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach (10), wspólne badania prowadzone są w interdyscyplinarnych zespołach badawczych ze wsparciem finansowanym PŚ, 10, NCN, NCBiR (ponad 70 projektów pozyskanych w ciągu ostatnich 5 lat) oraz agencji zagranicznych (N11-1, UE FP7, H2020, Euratom, NSF, 14 grantów).
Zakres tematyczny prowadzonych projektów jest bardzo szeroki, obejmuje zarówno badania na poziomie molekularnym jak i wieloczynnikowe analizy przeżywalności pacjentów.
Naukowcy z PŚ są światowej klasy ekspertami z zakresu badań nad rakiem, są też wybitnymi specjalistami w dziedzinie medycyny spersonalizowanej i nanomedycyny, a ich osiągnięcia w obszarze algorytmów przetwarzania obrazów medycznych są na wysokim światowym poziomie. Potwierdzają to zarówno bardzo liczne publikacje w najbardziej renomowanych czasopismach naukowych z zakresu onkologii obliczeniowej (>100 w top 10% wg listy Scopus/WoS w czasie ostatnich 5 lat), jak i udokumentowana 14 wspólnymi projektami współpraca z badaczami z top10 O uniwersytetów z szanghajskiej listy (Unii of Cambridge, Columbia Unii, Unii of California LA i San Fran, Yale University, Imperial College London, Heidelberg Unii, Technical Unii of Munich, Unii of Texas – M.D. Anderson Cancer Centre, Unii of Geneva, McGill Unii, Rice Unii, Unii of Florida czy Stockholm Unii).
Prace dotyczące genomiki nowotworów, m.in. nad algorytmami oceny struktur klonalnych oraz modelami ewolucji komórek nowotworowych, czy też te skupiające się na wielodziedzinowym badaniu proliferacji komórek i interakcji szlaków sygnałowych EMT i NF-kB spotkały się z dużym zainteresowaniem innych badaczy. Integracja informacji na różnych poziomach (molekularnym, komórkowym, tkanki nowotworowej) stanowi przyszłościowy kierunek a badania w tym zakresie realizowane są we współpracy ze specjalistami z przodujących ośrodków zagranicznych (Columbia, UT, Baylor College of Medicine, Rice) oraz krajowych (IPPT PAN, 10). Pracownicy PŚ rozwijają narzędzia bioinformatyczne do automatycznej identyfikacji obszarów guza i jego heterogeniczności na bazie profili metabolicznych pozyskiwanych spektrometrycznymi technikami obrazowania molekularnego, a opracowane metody uczenia maszynowego pozwalają również na identyfikację subpopulacji komórkowych w transkryptomicznych badaniach pojedynczych komórek (we współpracy z Yale Unii) czy cytometrii masowej.
Prowadzone przez naukowców z PŚ badania translacyjne w onkologii, w tym modelowanie i predykcja odpowiedzi komórkowej na radio- i chemioterapię (wraz z CEA, France i PHE, UK) i poszukiwanie biomarkerów