Aleksander został także laureatem drugiego konkursu Polskiej Agencji Kosmicznej „Zapytaj astronautę”, a razem z nim także Ewa Jankiewicz, Jakub Cebula oraz Witold Miratyński. Autorka wyróżnionego pytania zada je osobiście Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu podczas połączenia na żywo w czasie jego pobytu na ISS.
Ponadto w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie” trzecie miejsce zajęły także Hanna Garczosz i Emilia Janoszka.
- Swoją kreatywnością, dociekliwością i szerokim spojrzeniem na Wszechświat udowodnili, że polska młodzież ma ogromny potencjał naukowy - tłumaczy dr Małgorzata Szymaszek, nauczycielka fizyki w ALO w Gliwicach, która zainspirowała uczniów do udziału w konkursie.
Całe wydarzenie edukacyjno-popularyzatorskie zorganizowane w CNT, związane z oglądaniem startu misji kosmicznej Ax-4, zostało nazwane „Historia dzieje się teraz – uczniowie ALO świadkami polskiego lotu w kosmos!”. Uczniowie mieli także możliwość zobaczenia prezentacji i filmów związanych z misją IGNIS oraz wysłuchania wykładu „Polski kot w kosmosie”, który wygłosił Piotr Kuligowski z firmy KP Labs. Polski astronauta w ramach misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów naukowych. Jeden z nich to LeopardISS, stworzona przez gliwicką firmę KP Labs kompaktowa jednostka przetwarzania danych, której zadaniem jest testowanie i walidacja algorytmów AI w przestrzeni kosmicznej.