Start - Aktualności - Start demonstratora dziedzictwa przemysłowego na Politechnice Śląskiej

Start demonstratora dziedzictwa przemysłowego na Politechnice Śląskiej
Politechnika Śląska wraz ze swoimi partnerami w konsorcjum HI-EURECA-PRO oficjalnie rozpoczęła działalność związaną z Demonstratorem Dziedzictwa Przemysłowego. Symboliczna inauguracja miała miejsce podczas pierwszego Seminarium HI-EURECA-PRO, podczas którego szczególnymi gośćmi byli dyrektorzy i nauczyciele liceów ogólnokształcących z Gliwic i okolicznych miejscowości w regionie.
Politechnika Śląska oficjalnie zainaugurowała działania Demonstratora Dziedzictwa Przemysłowego, realizowanego w ramach projektu HI-EURECA-PRO. Wydarzenie miało miejsce podczas pierwszego seminarium HI-EURECA-PRO „Dziedzictwo kulturowe a kompetencje przyszłości i nowe technologie: jak nowocześnie kształcić kolejne pokolenia”, które odbyło się 21 maja w Bibliotece Politechniki Śląskiej.
- Z dużą satysfakcją przechodzimy od fazy przygotowawczej w projekcie do fazy jego realizacji w konkretnych przedsięwzięciach, dedykowanych dla pracowników naszej uczelni, doktorantów, studentów, uczniów, partnerów przemysłowych oraz innych przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego naszej Uczelni - powiedział dr hab. inż. Szymon Ogonowski, prof. PŚ, kierownik projektu HI-EURECA-PRO w Politechnice Śląskiej.
- W sposób szczególny cieszymy się, że tą inaugurację mogliśmy przeżywać wspólnie z dyrektorami i nauczycielami liceów ogólnokształcących z naszego regionu, którzy są przedstawicielami środowiska dydaktycznego młodego pokolenia, do którego także chcielibyśmy trafić z naszym przekazem, promującym innowacyjne działania na rzecz dziedzictwa przemysłowego. Gliwice jak i cały region konurbacji górnośląskiej jest wypełniony dziedzictwem przemysłowym a jednocześnie od lat dynamicznie przechodząc transformację przemysłową i cyfrową jest znakomitym źródłem dobrych praktyk i sygnalizatorem technologicznych i społecznych wyzwań tego procesu - dodał.

Oprócz zapoznania się z założeniami projektu i możliwościami włączenia się w jego realizację, uczestnicy wysłuchali serii interesujących wykładów dotyczących dziedzictwa kulturowego naszego regionu, nowoczesnych technik nauczania odpowiadających na potrzeby społeczeństwa przechodzącego transformację cyfrową oraz koncepcji LivingLabs, jako współczesnego narzędzia edukacji i prezentacji nowych technologii. Przedstawione zostały między innymi zagadnienia dotyczące wybranych modeli kształcenia adekwatnych do potrzeb reprezentantów pokolenia iGen oraz przykłady sieci LivingLabów, współtworzonych przez Politechnikę Śląską. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była także wizyta studyjna w laboratorium Przemysłu 4.0 oraz robotów mobilnych AGV na terenie Politechniki Śląskiej.
Na Politechnice Śląskiej projekt HI-EURECA-PRO koncentruje się na wspieraniu zrównoważonej transformacji regionalnego przemysłu poprzez odpowiedzialne i innowacyjne działania. Kluczowe inicjatywy obejmują dedykowane programy szkoleniowe, staże przemysłowe oraz warsztaty mające na celu rozwój globalnie konkurencyjnych kadr naukowych. Projekt wspiera również współpracę międzysektorową oraz międzynarodową. W projekcie utworzony zostanie także Hub Transformacji Cyfrowej, który ma wspomagać wymianę wiedzy i dobrych praktyk związanych z transformacją cyfrową. Dzięki silnemu zaangażowaniu społecznemu oraz propagowaniu innowacji w sektorze dziedzictwa przemysłowego, demonstrator ma stanowić modelowy przykład innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i wzmacniania potencjału regionu.
Projekt HI-EURECA-PRO (HERITAGE INNOVATION in the EURECA-PRO Alliance) jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa. Jego celem jest wykorzystanie potencjału dziedzictwa przemysłowego, kulturowego i górniczego do wspierania zrównoważonej innowacyjności.

Postępy w realizacji projektu a także nadchodzące wydarzenia można śledzić na stronie internetowej projektu oraz na poszczególnych jego kanałach:
Facebook: https://web.facebook.com/hieurecapro/
Instagram: https://www.instagram.com/hieurecapro/
