2
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 19.05.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Ruszy nowy kierunek studiów poświęcony kryminalistyce

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej  Politechniki Śląskiej przedstawiono dziś ofertę nowego kierunku studiów pn. technologie inżynierskie w kryminalistyce, który zostanie uruchomiony w roku akademickim 2025/2026.

Uruchomienie studiów pn. technologie inżynierskie w kryminalistycejest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów posiadających solidne przygotowanie inżynierskie, potrafiących wykorzystywać nowoczesne technologie w analizie śladów, rekonstrukcji zdarzeń, informatyce śledczej czy sztucznej inteligencji.

- Będziemy kształcili wyspecjalizowanych ekspertów. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami instytucji i przedsiębiorstw, które zajmują się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem i odpowiadamy na ich potrzeby, a tą potrzebą jest dziś kształcenie specjalistów, którzy będą się znali na specyficznych aspektach zagadnień kryminalistycznych – wyjaśniła Prorektor ds. Studentów i Kształcenia w Politechnice Śląskiej, prof. Anna Chrobok.

fot. Jan Szady-10

Absolwenci nowego kierunku na Politechnice Śląskiej posiądą wiedzę z wielu obszarów, która może się przydać w pracy w jednostkach bezpieczeństwa - od biologii molekularnej i toksykologii po genetykę sądową.

- Jest to zdecydowanie kierunek interdyscyplinarny. Student zdobędzie wiedzę z zakresu  inżynierii materiałowej, biomechaniki, medycyny, psychologii czy chemii – mówił prof. Marcin Basiaga, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej PŚ, jednocześnie podkreślając, że ważnym wsparciem w zakresie kształcenia będzie dobrze przygotowana kadra. Zajęcia będą realizowane we współpracy z Zakładem Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przy wsparciu praktyków z wieloletnim doświadczeniem w służbach mundurowych. 

- Kształcimy odpowiedzialnie. Jesteśmy do tego przygotowani, bo oprócz doskonałej kadry merytorycznej, dysponujemy również nowoczesną infrastrukturą. Z dumą zawsze prezentujemy te laboratoria, które są do dyspozycji na Wydziale Inżynierii Biomedycznej i w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – podkreślił Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

fot. Jan Szady-9

Przedstawiciele służb mundurowych obecni na konferencji nie mają wątpliwości, że absolwenci nowo uruchamianego kierunku znajdą pracę w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i Państwa.

- Niezwykle są dziś poszukiwane umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwa. Wykształcenie inżynieryjne jest cenne, dlatego jestem przekonany, że absolwenci posiadający tak specjalistyczną i interdyscyplinarną wiedzę będą mogli znaleźć zatrudnienie w służbach policyjnych – zapewnił podinspektor mgr Marek Kościelny, Zastępca Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

fot. Jan Szady-13

Obecny na konferencji prof. Marek Gzik, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodał, że możliwość uruchamiania przez uczelnie nowych kierunków, dostosowanych do zmian społecznych i gospodarczych to jeden z elementów dyskutowanych w związku z przygotowywaną reformą o szkolnictwie wyższym.

- Nauka coraz bardziej otwiera się na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, dostosowując ofertę do potrzeb rynku. Dzisiejsza inauguracja kierunku technologie inżynierskie w kryminalistyce jest tego doskonałym przykładem – mówił.

Rekrutacja na studia pierwszego stopnia – inżynierskie na Politechnice Śląskiej na nowym kierunku rozpocznie się 28 maja 2025 r.

fot. Jan Szady

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie